Kış Kampı Ekipmanları Nasıl Olmalı?

0
306

Kamp yapmanın mevsimi olmaz. Doğada sıcacık bir ateşin başında yıldızları izlemek paha biçilemez bir keyif. Siz de kış aylarında kamp kaçamağı planlıyorsanız yalnızca doğru ekipman kombinasyonlarıyla konforlu bir kış kampı geçirmek hiç de zor değil. Ancak tecrübeli bir kampçı değilseniz yaz ve bahar aylarında acemiliğinizi giderdikten sonra kış kampı macerasına atılabilirsiniz. Kışın böcek derdi olmaz, yabani hayvanlar kış uykusundadır, ancak en büyük tehlikeyi hipotermi riski ve üşümenin yaratacağı sağlık sorunları oluşturur. İyi bir kış kampının ilk koşulu doğru kamp yerini seçebilmek olacaktır, “Kamp Yeri Seçiminde Nelere Dikkat Edilmelidir?” yazımıza mutlaka bir göz atın deriz. Kış aylarında da doğada olmanın tadını çıkarmak için kış ekipmanlarını nasıl seçmeniz gerektiği hakkında bir yazı hazırladık.

Çadır kuracağınız yer karlı ise karlı zemini düzleştirdikten sonra sereceğiniz termal battaniye ya da çadır altlığı su geçirme riskini en aza indirir ve ısı izolasyonunu arttırır. Ağaçların arasına tarp germek, çalılarla destek yapmak veya kardan duvar oluşturmak soğuğu kesmeye yardımcı olur. Ardından soğukta sığınağımız olacak doğru kamp çadırını seçmek en önemli nokta. 4 ya da 5 mevsim olanlarını tercih etmek gerekiyor. Çadırın çift tenteli olması ve dış tentenin su geçirmeye en az 3000 mm dirençli olanlarının seçilmesi gerekiyor (eğer ekstrem soğuklarda olacak bir hikingci iseniz 5000 mm ve üstü olmalı). Zemin kısmının ise 5000 mm ve üstü su geçirmez olması oldukça önemli. Çadırda kar eteği bölmeleri olması ve havalandırma bulundurması gerekiyor. Havalandırma olmayan bir çadırda nefesle nemlenecek hava eşyaların ıslanmasına sebep olacaktır. Bagaj bölmesi bulunduran çadırlarda ıslak eşyalarınızı dışarda bırakabilirsiniz. Ayrıca çadırın esnek ve sağlam aliminyum pollere sahip olmasına dikkat etmek gerekiyor.

Yerle teması engelleyecek bir diğer önemli ekipman olan kamp matlarının seçiminde ilk dikkat edilecek nokta matın türüdür. Kapalı hücre matlardan su sızıntısı olmaz. Ardından köpük (rulo) ve şişme matlar arasından şişme mat seçimi soğuk geçirgenliği en aza indirir ve paketlenmiş boyutu daha az yer kaplar. Bir de matlarda bulunan R değerine mutlaka dikkat edin. Bu değer arttıkça matın ısı izolasyonu artar. Kışın en az R değeri 6 ve üstü matları tercih etmek gerekiyor. Ayrıca yanınızda götüreceğiniz ekstra bir matın üzerine de başka bir mat sererek dereceyi arttırabilirsiniz.

Kışın donma ve üşüme olmadan rahat bir uyku geçirmenin en önemli ihtiyaçlarından biri de hiç şüphesiz ki uyku tulumu. Piyasada pek çok farklı tipteki uyku tulumu arasından ilk bakmanız gereken mumya tipi bir uyku tulumu seçmek. Çünkü bu tip uyku tulumlarında ısı daha iyi muhafaza edilir. İkinci dikkat edeceğiniz nokta boyunuza uygun olması. Kadın ve erkekler için ayrı ayrı ve farklı bedenlere göre üretilmiş olanların arasından kendinize uygun olanını seçmezseniz tulum içerisindeki boşluklar üşümenize sebep olur. Diğer önemli bir kriter ise uyku tulumunun dolgu maddesi. Elyaf ve kuş tüyünden üretilen uyku tulumlarında kuş tüyü olanlar daha iyi ısıtır ve daha hafiflerdir. Zor kuruduklarından dolayı ıslanmamasına özen göstermek gerekir. Son bakılacak yer ise Tcomfort değeridir. Tcomfort, uyku tulumu içerisinde rahat bir şekilde uyuyacağınız sıcaklık değeridir. Gerçekten soğuk bir ortam için en az -100C ve üstü değerlere sahip olanları tercih etmelisiniz.

Kışın doğru çadır, mat ve uyku tulumunu seçmek gerçekten hayati önem taşıyor. Bunları belirledikten sonra birkaç püf nokta ısınmayı maksimuma çıkarmanıza yardımcı olabilir:

  • Sabah uyandığınızda çadırın içindeki soğuk kıyafetleri giymek sizi ekstra üşütür, uyurken kıyafetlerinizi uyku tulumunuzun içine sokmak kıyafetleri ısıtacaktır.
  • Uyurken yüzünüz açık olmalı ve asla yüzünüzü uyku tulumuna sokmamalısınız, nefesinizle nemlenecek uyku tulumu üşümenize sebep olur. Boyun ve kulaklarınızı kapatacak şekilde kapişon veya boyunlukla yatabilirsiniz.
  • Mümkünse çorapsız bir şekilde uyumaya çalıştığınızda vücut sıcaklığınızla uyku tulumu daha iyi ısıtacaktır. Ekstra uyku tulumu içliği de tercih edebilirsiniz. Islak olmayan çanta ve diğer eşyalarınızı ayak ucunuza yerleştirebilirsiniz.
  • Yanınızda acil durum veya termal battaniye bulundurmak gerekebilir.
  • Uyku tulumunda veya cebinizde bulunduracağınız 1-2 cep sobası ısınmanıza ekstra fayda sağlayabilir.
  • Aşırı soğuklarda ekstra bivak torbasıyla da uyuyabilirsiniz.
  • Uyumadan önce ve kamp boyunca tuvaletinizi asla tutmamalısınız. Vücutta biriken idrarı ısıtmak için ekstra enerji harcanacağından daha fazla üşürsünüz. Ayrıca yanınızda bulunduracağınız kaliteli yırtılmayan idrar torbalarıyla hem çadırdan çıkmanıza gerek kalmaz ve ısısı yüksek idrar sıcak su torbası görevi görür. Termal içlik ve polar giymeyi tercih edin.
  • Üşürken vücut daha çok enerji harcar ve su kaybeder, bol su tüketmeyi ihmal etmeyin ve yanınızda enerji verici yiyecekler bulundurun (kuruyemiş, çikolata vb). Kafein içermeyen sıcak içecekler tüketin. Termosunuzu götürmeyi unutmayın. Avfoni‘den seçebileceğiniz uygun fiyatlı tüm kamp-outdoor ürünlerine buradan ulaşabilirsiniz.