Kamp Yeri Seçiminde Nelere Dikkat Edilmelidir?

0
313

Kamp yapmak modern şehir insanı için en dinlendiren aktivitelerin başında gelmeye başladı. Ancak kamp yapmak doğadaki tehlikeleri barındırdığından, kamp yerimizi seçerken dikkatli olmamız gerekiyor. İyi bir kamp yeri seçimi için iyi gözlem yapmak ve tüm olasılıkları akla getirmek önemlidir. Kamp kuracağınız yere karar vermek için aşağıdaki hususlara dikkat etmek gerekiyor:

  • İlk olarak hangi bölgede kamp yapacağınıza karar verdikten sonra, gideceğiniz yeri yakınlarınıza mutlaka bildirmelisiniz. Hava karardıktan sonra arazide kamp yeri aramak sakıncalıdır.
  • Yanınızda harita, gps, pusula gibi araçlar mutlaka bulunmalıdır.
  • Çevredeki bitki, hayvan ve su kaynaklarının durumu, havanın nasıl olacağı, arazi yapısı, teknik olanaklar, önemli kurumlara ve alışveriş noktalarına olan uzaklık kamp yeri seçiminde önemlidir.
  • Kamp yeriniz sık ormanlık ve çalılıkların içerisinde (çevrede yaşayan irili ufaklı tüm hayvanların yuvaları olabilir), kuru ağaçların altında  (dal düşme tehlikesi olduğundan), açık alanlardaki tek ağaç altlarında (yıldırım tehlikesi) ve gelişmekte olan küçük bitki örtüsü üzerinde (fidan ve çim filizlerinin ezilme tehlikesi) olmamalıdır. Ayrıca uzun süreli kamplarda bitki örtüsüne zarar vermemek için çadır yeri değiştirilmelidir.
  • Karınca ve arı yuvalarına yakın yerlere, sivrisinek potansiyeli fazla olan sazlık kenarlarına, vahşi hayvanları çekebilecek oyuk, çalı kümeleri, taş moloz birikintileri vb. yerlerin çok yakınına, hayvan geçiş yolları olan patika yolların üzerinde olmamalıdır.
  • İyi bir kamp yeri su kaynaklarına yakın mesafede olmalıdır. Suyu hem biz hem de etrafımızdaki hayvanlar talep edeceğinden 150-200 m uzak kalmak iyidir. Ayrıca suyun kalitesini etkileyecek faaliyetlerden kaçınmalıyız.
  • Kurumuş dere yatağına da kamp kurmak iyi bir fikir değildir. Sert rüzgar alan açık araziler rüzgar yönü çeşitliliğinin fazla olduğu yerlerdir. Yan yatmış veya devrilmiş ağaçlar, aşırı aşınmış kaya uçları bunların belirtisidir. Toprak kaymasını tetikleyen nedenlerden biri bol yağıştır, eğimli yerlere dikkat etmek gerekir. Çanak, çukur gibi su drenajının yetersiz kalacağı yerlere kamp kurmak risklidir.
  • Çadırınız alt kısmında ikinci bir su geçirmez drenaj malzemesi bulundurmanız faydalıdır.
  • Yaz aylarında güneşin battığı yöne bakan, kış aylarında ise güneşin doğduğu yöne bakan kamp yerleri seçilebilir. Yaz aylarında gölgelik oluşturabilir ya da gölgesi olan bir ağaca yakın olabilirsiniz.
  • Çadır kurulacak zemin kış aylarında karlı ise zemin ezilip sıkılaştırılıp düzeltilmelidir. Yapraklarına yoğun kar tutunmuş ağaç altlarını tercih etmeyiniz. Eğimli kayaçların kenarları muhtemel çığ tehlikesi teşkil edebilir.

Her bütçeye uygun kamp-outdoor ürününü Avfoni bünyesinde bulabilir, dilerseniz deneyimli ekibimizden yardım alabilirsiniz.

Avfoni Outdoor Uzmanı Muharrem Başkaya