Yavru Atmaca Koruma Altına Alındı

0
253

Sivas’ta vatandaşlar tarafından bulunan yavru atmaca, koruma altına alındı.

Bir vatandaş, oturduğu apartmanın önünde bulduğu yavru atmacayı Orman ve Su İşleri Sivas Şube Müdürlüğü’ne teslim etti. Müdürlük personelince koruma altına alınan atmaca, etle besleniyor.

Orman ve Su İşleri Sivas Şube Müdürü Selami Şahinbay, AA muhabirine yaptığı açıklamada, çeşitli dönemlerde doğada zarar gören, yaralanan yaban hayvanlarının duyarlı vatandaşlarca kurumlarına ulaştırıldığını, tedavi ve bakımları yapıldıktan sonra doğaya salındığını söyledi.

Kendilerine teslim edilen yavru atmacayı da koruma altına aldıklarını dile getiren Şahinbay, “Atmaca yavrusu il merkezinde duyarlı bir vatandaş tarafından bulunduktan sonra kurumumuza getirildi. Sağlık durumu oldukça iyi. Bakımı kurumumuzdaki orman muhafaza memurları tarafından yapılıyor. Uçmaya başladıktan sonra doğaya salacağız” dedi.

Selami Şahinbay, son yıllarda çeşitli sebeplerle yaban hayvanları popülasyonunda ciddi düşüş yaşandığını belirterek, “Vatandaşlarımızın bu konuda biraz daha duyarlı olmasını rica ediyoruz. 2012-2013 av dönemi son buldu. Yeni av dönemi başlayana kadar her türlü hayvanın doğada avlanması yasak. Av yapan kişilerin görülmesi durumunda vatandaşlarımızın jandarma ve şube müdürlüğümüze bilgi vermesi durumunda ilgili kişiler hakkında gerekli araştırma ve tutanak çalışmaları yapılacaktır” ifadelerini kullandı.

Kaynak : Memleket