Sinop’ta 500 Keklik Doğaya Bırakıldı

0
235

Sinop’un Boyabat ilçesinde Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü’nce 500 keklik doğaya bırakıldı.

Sinop’un Boyabat ilçesi merkez Kurusaray köyünde düzenlenen törene Sinop Valisi Yavuz Selim Köşger, Boyabat Kaymakamı Bilal Bozdemir, Sinop Orman ve Su İşleri Müdürlüğü Şube Müdürü Fatma Karahan, davetliler ve köylüler katıldı.

Karahan, törende yaptığı konuşmada, Türkiye’de çeşitli evrensel etkiler ve insan baskısı nedeniyle doğal habitatların bozulmaya devam ettiğini ve birçok havyan neslinin tükenme aşamasına geldiğini söyledi.

Bakanlığın, doğal mirasın bir parçası olan yaban hayvanı türlerini ve onların yaşadığı bölgeleri korumak için tedbirler aldığını ifade eden Karahan, “Doğaya Keklik Yerleştirme Eylem Programı kapsamında, ilimize doğaya yerleştirilmek üzere bin keklik tahsisi yapıldı. İlk etapta 500 kekliği doğaya bıraktık Sinop Merkez, Durağan, Boyabat ve Saraydüzü ilçeleri başta olmak üzere kalan 500 keklik daha doğaya bırakılacak. Bu yıl ki hedefimiz doğaya bin keklik bırakmaktır” dedi.

Vali Köşger ise doğaya bırakılan kekliklerle bölgedeki keklik popülasyonunun artacağını ifade etti.

Uygulamanın Sinop’un doğal hayatına ve ekoturizmine katkı sağlayacağını belirten Köşger, “İnşallah bu keklikler Sinop’un yaban hayatının güçlenmesine katkı sağlar. Bundan sonra bunların korunması için mücadele edilecek. Hayırlı Uğurlu olsun” diye konuştu.

Tören sonrası özel kafesler içerisinde getirilen keklikler doğaya bırakıldı.

Kaynak : Haber3