Bilecik’te 500 Kınalı Keklik Doğaya Bırakılacak

0
311

Doğa Koruma ve Milli Parklar Bilecik Şube Müdürü Nezir Ayhan, 500 kınalı kekliğin doğaya bırakılacağını bildirdi.

Ayhan, yaptığı yazılı açıklamada, Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğünce oluşturulan 2013 Yılı Doğaya Keklik Yerleştirme Eylem Programı kapsamında Gaziantep Erikçe Keklik Üretme İstasyonu’ndan getirilen kınalı kekliklerin, doğaya uyum sağlaması amacıyla bir hafta voliyerlerde bekletildiğini belirtti.

Bundan iki yıl önce il merkezi, Bozüyük ve Pazaryeri ilçelerinde 500 keklik yerleştirildiğini hatırlatan Ayhan, şunları kaydetti:

“2013 yılında tahsis edilen 500 kınalı keklik için de 2011 yılında yerleştirme yapılan alan içinde kınalı kekliğin biyolojik özellikleri dikkate alınarak doğal yaşam ortamı uygun olarak seçilen alana yerleştirme yapılacaktır. Kurulan voliyer de bir hafta süre ile bakılacak kekliklerin doğaya adaptasyonu sağlandıktan yerleştirme işlemi yapılacaktır. Voliyer kurum aşamasından öncede yer tespiti, yırtıcı mücadelesi gibi hazırlık işlemleri tamamlandı. Voliyerde bırakılan keklikler bir hafta gözetim altında tutulacaktır. Bozüyük Avcılık Atıcılık İhtisas Kulübü üyeleri sahada bulunarak destek sağlamaktadır. Doğaya karşı sorumluluk duyan, avcılığın temelinin tüm canlılara eşit yaşam hakkı tanınmasından geçtiğine inanan avcıların, çalışmalarımızda yanımızda yer alması da çalışma şevkimizi artırmaktadır.”

Kaynak : Beyazgazete