Yok olmanın eşiğinden dönenler

0
130
Yaban hayatından uzakta, görece daha güvenli bir bölgede koruma altında büyüyen bir ceylanın, doğaya salındığında tepkisi ne olur? Bilim insanları bunun yanıtını bulmak için Şanlıurfa’da koruma alanındaki 7 ceylanı, boynundaki vericilerle doğaya saldı.
İSTANBUL – Çevre ve Orman Müdürlüğü koruma alanından doğaya bırakılan ceylanlar, TÜBİTAK ve Harran Üniversitesi’nin desteği ile izleniyor. Tasmalarındaki hafıza kartları, dolaştıkları yerlerin koordinatlarını ve sergiledikleri davranışları kaydediyor.
30 yıl önce koruma altına alınan ceylanların, Ceylanpınar Üretme Çiftliği ve Şanlıurfa’daki koruma alanındaki sayıları bugün toplam 2 bine ulaşıyor.
Ceylanpınar Çiftliği’ndeki 86 ceylan, 4 yıl önce Şanlıurfa’nın Payamlı köyü yakınlarında doğaya bırakılmış ve 2007’de yapılan saha kontrolünde, doğaya uyum sağladıkları ve sayılarının yaklaşık 150’ye ulaştığı belirlenmişti. Doğa Derneği Memeli Araştırmaları Koordinatörü Özgün Emre Can, “Şimdi hedef, doğadaki bireylerin etkin şekilde korunması ve sayılarının artmasını sağlamak olmalı” diyor.
KURAKLIĞA DAYANIKLI
  * Gazella subgutturosa türü ceylanlar Türkiye’de sadece Şanlıurfa, Ceylanpınar ve çevresinde bulunuyor.
  * Yarı-çöl ve çölleri seven ceylanlar, susuzluğa ve sıcağa dayanıklı.
  * Boyu 60-90 cm arasında değişen ceylanlar otlar, yüzeysel kökler ve yumrularla besleniyor.
KAYNAK : NTVMSNBC