2 Yılda 16 Yeni Tür

0
231

Bursa Hayvanat Bahçesi, tür çeşitliliğini arttırmak için 2012 yılında başlattığı çalışmalara hız verdi. İki yılda 16 yeni türü bünyesine ekleyen Bursa Hayvanat Bahçesi, 104 hayvan türüne ulaştı.

Türkiye’nin örnek hayvanat bahçelerinden birisi olan Bursa Hayvanat Bahçesi, 1998 yılında 20 hektarlık alana kuruldu.
Bünyesine kattığı ilgi çekici ve Türkiye’de bulunmayan türlerle gündeme gelen Hayvanat Bahçesi, 2011 yılında Avrupa Hayvanat Bahçeleri ve Akvaryumlar Birliğine tam üye oldu.
Hayvanat bahçesini 2012 yılında 460 bin ziyaretçinin geldiğini söyleyen Bursa Büyükşehir Hayvanat Bahçesi Şube Müdürü Nermin Sığırcı, bu yıl sayının 600 bine ulaşmasını hedeflediklerini kaydetti.
Türkiye’de bulunmayan türleri uygun yaşam koşulları sağlanarak hayvanat bahçesine getirdiklerini belirten Sığırcı şu bilgileri verdi:
’Şu anda 104 hayvan türü bulunuyor. 874 civarında hayvana ev sahipliği yapıyoruz. 2012 yılından itibaren tür çeşitliliği ve hayvan sayısı artırma çalışmalarımıza hız verdik. Danimarka, Çek Cumhuriyeti, İspanya, Hollanda, Polonya, Almanya gibi ülkelerden zürafa, zebra, mongos, walaby, merkat, boa yılanı, halkalı lemur, kırmızı yakalı lemur, kanguru, oklu kirpi, sulcata kaplumbağası, leopar kaplumbağası, piton, eclektus papağanı , mavi yüzlü bal yiyen kuş, diğer adı ile gülen kuş olmak üzere 16 çeşit, 75 hayvan getirdik. Doğal ortamlarında yaşamını süren hayvanlarımızın refahını en üst düzeyde tutuyoruz ve doğal ortamlarında yaşadıkları alanları onlar için yaratmaya çalışıyoruz. Bu özelleğimiz Avrupa’dan gelen ziyaretçilerimizin dahi dikkatatini çekiyor. Buraya gelenlerin doğaya olan özlemlerini karşılayabilecekleri, değişik ve hoş zaman geçirebilecekleri ortam sağladık. Amacımız, doğa, hayvan sevgisi, çevre bilincinin gelişmek.’
’YILDA 42 BİN 500 KİLO YEM’
 
Hayvanat bahçesinde yıllık yem tüketimlerinin 42 bin 500 kilo olduğunu ifade eden Sığırcı, 3 bin 500 balya yonca, 700 balya saman, 10 bin kilo beyaz et, 3 bin kilo balık, 3 bin 500 kilo kırmızı et, 15 bin kilo sebze-meyve, 4 bin kilo ekmek, 500 kilo çerez tüketildiğini vurguladı.
Şube Müdürü Sığırcı, besinlerin yüz 30’unu sponsor firmalar aracılığı ile karşıladıklarını dile getirdi.