Yeni Av Sezonu Mayıs Ayında Belirlenecek

0
152

Mayıs ayında toplanacak Merkez Av Komisyon Toplantısı neticesinde belirlenecek ve alınacak kararın Resmi Gazete’de yayımlanmasıyla birlikte kamuoyuna duyurulacak.

av sezonu1

2014-2015 Av dönemine ilişkin av sezonu ise Mayıs ayında toplanacak Merkez Av Komisyon Toplantısı neticesinde belirlenecek ve alınacak kararın Resmi Gazete’de yayımlanmasıyla birlikte kamuoyuna duyurulacak.

Tespit edilen ve avlanmasına izin verilen ilk grup av hayvanlarının avının açıldığı tarih ile son grup av hayvanlarının avının kapandığı tarih arasındaki süreyi kapsayan av sezonu Merkez Av Komisyonunca belirleniyor. Komisyon av sezonunu belirlerken av ve yaban hayvanlarının eş tutma, üreme, yavru büyütme, erginleşme gibi yaşam evrelerini göz önünde bulunduruyor.

YAKLAŞIK 7 AY SÜRECEK

4915 Sayılı Kara Avcılığı Kanununun 3 üncü maddesi çerçevesinde 16 Mayıs 2013 tarihinde toplanan Merkez Av Komisyonu tarafından, 2013-2014 Av Dönemine ait avcılığın düzenlenmesine ilişkin 12 sayılı karar alınmasının ardından 26 Mayıs 2013 tarih ve 28658 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girmişti.

Geçen yıl 16 Mayıs 2013 tarihinde toplanan komisyon 2013-2014 av sezonunu 17 Ağustos 2013 – 02 Mart 2014 tarihleri arasında yaklaşık 7 ay olarak belirledi. Her dönem için belirlenen bu tarihler sürdürülebilir av ve yaban hayatı yönetiminde, av ve yaban hayvanlarının doğal yaşam ortamları ile birlikte korunmasını, avlanmalarının kontrol altına alınmasını, avcılığın düzenlenmesini ve av kaynaklarının millî ekonomi açısından faydalı olacak şekilde değerlendirilmesini amaçlıyor.

AV YASAĞINA UYMAK ÇOK ÖNEMLİ

Orman ve Su İşleri Bakanlığı ve Merkez Av Komisyonu’nca getirilen kurallara uyulması, av ve yaban hayatı kaynaklarının, koruma kullanma dengesi içerisinde sürdürülebilirliğinin sağlanması ve gelecek kuşaklara aktarılması açısından büyük önem taşıyor. Doğal hayatın ve ekolojik dengenin sürdürülebilirliğinin sağlanması açısından tüm avcılarımızdan bu kurallara uymaları bekleniyor…

roebucksett