Yarım Milyon Biyolojik Böcek Ormana Salındı

0
191

Orman ve Su İşleri Bakanlığı, geçen yıl, ormanlara zarar veren böceklere karşı biyolojik mücadele kapsamında yarım milyondan fazla faydalı böceği ormanlara bıraktı

zararli_bocekler_ormana_yangindan_5_kat_fazla_zarar_veriyor_h134306

Orman ve Su İşleri Bakanlığı Basın ve Halkla İlişkiler Müşavirliğinden yapılan açıklamada, Türkiye’de böcek, mantar ve diğer canlıların meydana getirdiği zararlar içerisinde, böcek zararlarının önemli bir yer tuttuğu belirtildi.

Açıklamada, böceklerin, hayvanlar aleminde sayı bakımından en büyük grubu oluşturduğu, ayrıca böceklerin üreme enerjileri çok yüksek olduğundan uygun iklim şartlarında kısa zamanda çoğalarak bütün bir ormanı tahrip edebilecek bir güce sahip bulunduğu vurgulandı.

Teknolojideki gelişmeleri yakından takip eden Orman ve Su İşleri Bakanlığının, ormanlarda zararlı böceklere karşı biyolojik, biyoteknik, mekanik ve kimyasal mücadele yöntemlerini uyguladığı aktarılan açıklamada, böylece bir yandan biyolojik çeşitliliğin korunmasına özen gösterilirken, diğer yandan da zararlı böceklere karşı faydalı böceklerin korunarak laboratuvar ortamında çoğaltıldığı anlatıldı.

Ayrıca karışık meşçereler kurmak suretiyle ormanların zararlı böceklere karşı dayanıklı hale getirildiği aktarılan açıklamada, şu bilgiler verildi:

“Böceklerin ormanlara verdiği zarar, orman yangınlarının verdiği zarardan en az 5 katı daha fazla olduğu biliniyor. Böceklerin verdiği zararın bu denli büyük olmasından dolayı orman zararlıları ile mücadele çalışmaları daha çok zararlı böceklerle mücadele konusunda yoğunlaştırılıyor. Bu kapsamda 2013 yılında orman zararlılarına karşı etkin mücadele için 341 bin 631 hektar alanda çalışma yapılarak, 53 laboratuvarda üretilen 534 bin 500 faydalı böcek ormanlara bırakıldı. Biyolojik çalışmaların başladığı 1984 yılından günümüze kadar ise toplam 11 milyon 421 yırtıcı böcek laboratuvarlarda üretildi. Ayrıca 2013 yılında biyolojik mücadele çerçevesinde 5 bin 700 keklik ormanlara salınarak, 130 karınca nakli gerçekleştirildi. 61 bin 125 suni kuş yuvası ise ormanlara asıldı.”

Biyolojik mücadele çalışmalarında ormanlarda bulunan faydalı böceklerin erginlerinin toplanarak, laboratuvarlara taşındığı ve buralarda elde edilen olgun bireylerin ormanlarda zararlı böceklerin olduğu alanlara götürülüp ağaç diplerine veya ağaçların üzerine bırakıldığı kaydedilen açıklamada, “Laboratuvarlarda üretilen bu faydalı böcekler, zararlı böcekleri yok etmekle birlikte nesillerini de devam ettirerek ormanlarımızda biyolojik mücadelenin etkili bir unsuru haline geliyor” ifadesine yer verildi.

Kaynak: AA

monodome