Yaralı Boz Ayı İçin Seferber Oldular

0
276

TEM otoyolunda bir aracın çarpması sonucu yaralanan yaklaşık 130 kilogramlık yavru bozayı, ekiplerin uzun uğraşı sonucunda bayıltılarak Orman ve Su İşleri Müdürlüğü yetkililerine teslim edildi.

413661398689682

Karayolları ekipleri tarafından TEM Otoyolunun Cankurtaran mevkisinde yaralı bir ayı olduğu ihbarı üzerine Orman ve Su İşleri İl Müdürlüğü, jandarma, polis ve belediye ekipleri, veterinerler eşliğinde olay yerine gitti.

Aracın çarpması sonucu belinde kırıklar oluştuğu tespit edilen bozayının kurtarılması için çalışma başlatan ekipler, yavru ayının zaman zaman kendilerine saldırması nedeniyle zor anlar yaşadı.

Bunun üzerine uyuşturucu iğneyle bayıltılan yaklaşık 130 kilogramlık 1,5 yaşındaki bozayı, daha sonra brandaya konularak, Orman ve Su İşleri İl Müdürlüğüne ait bir araca taşındı.

Orman ve Su İşleri Bolu İl Müdürlüğü Avcılık ve Yaban Hayatı Şube Müdürlüğü Orman Muhafaza Memuru Mustafa Özkan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, yolun karşısına geçmek isteyen 1.5 yaşındaki bozayının, bir aracın çarpması sonucu yaralandığını söyledi.

 

Kazada beli kırılan yavru ayıyı uyuşturarak kurtarmak zorunda kaldıklarını anlatan Özkan, “Bozayı, Bolu’ya götürülerek, veteriner hekim tarafından muayene edilecek. Yapılan tedavilerden sonra ayının iyileşme süreci takip edilecek ve tekrar doğal yaşamına bırakılması sağlanacak” dedi.

413661398689656

allenbel