Veysel Eroğlu, Yaban Hayvanları İçin Personelini Seferber Etti

0
198

Veysel Eroğlu, yaban hayvanları için personelini seferber etti

Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, yayınladığı genelge ile ağır kış şartları sebebiyle zor günler geçiren yaban hayvanları için yem bırakılmasını istedi. Bakan Eroğlu, ayrıca bütün vatandaşların da bu konuda hassas olmasını istedi.

Orman ve Su İşleri Bakanı Eroğlu, ağır kış şartları sebebiyle, yaban hayvanlarına yem desteği verilmesi için bir genelge yayınladı. Bakan Eroğlu, bütün bakanlık teşkilatına gönderdiği genelgesinde, şöyle dedi:

“Bilindiği üzere, ağır kış şartlarında doğanın tamamen karla kaplanması dere ve göllerin donması sonucu yaşama ortamları olumsuz etkilenmekte ve yaban hayvanları beslenme güçlüğü çekmektedir. Hava tahmin raporları, Sibirya’dan ülkemize ulaşmış olan şiddetli soğuk hava dalgasının yurdumuzda en az bir hafta boyunca etkili olacağı yönündedir. Bu bağlamda; oluşan ve oluşabilecek uzun süreli soğuklarda göl, gölet ve akarsuların uzun süreli donması ve bu yerlerde bazı su kuşlarının göç etmemesi sebebiyle bölge müdürlüğümüz sınırları içerisinde kalan, başta yaban hayatı geliştirme sahaları olmak üzere yaban hayvanlarının yaşadığı alanlara ikinci bir talimat beklemeden yem dağıtılmasını; dağıtım sırasında yemin yörede yaşayan yaban hayvanı türlerine uygun olması, hava şartlarında çabuk bozulan yem olmaması, yem dağıtılacak yerlerin yerleşim yerlerinden, ana yollarından ve avcılığı kolaylaştıracak yerlerden uzak olması gibi konulara dikkat edilmesi hususlarında gereğini rica ederim.” Bakan Eroğlu, ayrıca bütün vatandaşların da bu konuda hassas olmasını istedi.