Turna Balığı’nı Tanıyalım

0
253

Turna balığı tatlı suyun en yırtıcıları arasında ön sıralarda yer almaktadır. Erişkin bir Turna balığının dişleri bize ciddi zararlar verebilir ve neredeyse bir kedinin dişleriyle aynıdır. Bu balığı avlarken dikkatli olunması gerektiğini altını çizerek belirtmek isterim. Turna balığı yakalandığında kepçe ve kargaburnu kullanmak sağlığımız açısından yararlı olacaktır aksi takdirde balığın ağzındaki sahte balığı çıkarırken elinize zararlar verebilir. Balığı mutlaka bir kepçe yardımı ile sudan çıkaralım, aksi taktirde balık normalden daha fazla zarar görecektir ve kaçma şansı da yükselecektir. Kepçelediğimiz Turna balığı bir müddet sonra sakinleşecektir, ensesinden güvenli bir şekilde tutarak kargaburnu yardımı ile ağzındaki zokayı çıkartmak hem balık hem de bizim açımızdan yararlıdır.

 

2

 

Nasıl avlarız?

Öncelikle bu balığı avlamak için gerekli ekipmanı oluşturmak lazım. Çantamızda çeşitli; silikon yemler, maketler, döner kaşıklar, çelik tel(beden) ve olmazsa olmaz kargaburnuna benzer bir pense şarttır. Bunların yanı sıra Turna balığı avlamaya uygun makina ve kamışımızı da yanımızda bulundurursak, keyifli bir balık avı yapmamıza hiç bir engel kalmayacaktır.

 

3

 

Kıyıdan ve su üstü avlarında turna balığı avlarken, mevsim şartlarını göz önünde bulundurmak önemlidir. Örneğin ilkbahar ve yaz aylarında turna balığı avlamayı planlıyorsak, balığı sığ sularda aramalıyız. Tekneden veya bottan avlanıyorsak, daha çok kıyıya doğru ve kıyıya paralel atışlar yaparak avlağımızı taramalıyız. Kıyı balıkçılığında ise kamufle şekilde paralel atışlar olumlu sonuçlar verecektir.

 

4

 

Sonbahar döneminde balık, sığ sulardan derinlere çekilmeye başladığı için balık ağır sahtelerle derin sularda aranmalıdır. Bulunduğumuz ortama ve suyun bitki örtüsü durumuna dikkat ederek çantamızdaki suni yemler sınıflandırılmıştır. Avlandığımız noktada su içerisinde ot yoğunluğu var ise su üstü yemlerle avlanmak en mantıklısıdır. Suyun rengi ve gün ışığı da önemli etkenlerdendir. Eğer ki açık havada avlanıyorsak koyu renkte olan suni yemleri, kapalı havada ise tam tersi olarak canlı ve açık renkli suni yemleri tercih etmekte fayda vardır.

 

5

 

Gelelim sirkülerde Turna Balığı limitlerine;

Bilimsel açıklamalara göre Turna balığı, 40 cm uzunluğa ulaşmadan üreme yetisi kazanamıyor. Bu yüzden yasalara göre 40 cm’den ufak Turna balıklarını yakaladığımızda, en az zarar görecek şekilde tekrar doğal ortamına iade etmeliyiz. Bunun yanısıra Turna adet limiti kişi başı 5 adet olmak üzere sınırlandırılmıştır ama bana sorarsanız sürdürülebilir bir amatör ve sportif balıkçılık için bunu daha da aşağıya çekebiliriz.  Limitlere, kurallara uymak ve avlağımıza sahip çıkmak, çocuklarımızın da bu balıklardan avlanma zevkine varacağı anlamına gelmektedir.

Onur Fırat POLAT                                                                                

Layığı ile avlanan tüm Avfoni dostlarına RASTGELE !

pratik_turna_seti_anasayfa_banner