Türk Kürekçiye ABD’den Madalya

0
119

Erden Eruç’a ABD’de liyakat madalyası verildi…

Sadece kas gücünü kullanıp kürek çekerek 3 okyanusu 5 yıl 11 günde tek başına geçen Türk maceraperest Erden Eruç (50), ABD’deki “Kaşifler Kulübü” (The Explorers Club) tarafından “Liyakat Madalyası” ile onurlandırıldı.

Eruç, denizde en uzun süre kalan kürekçi olarak Guinness Rekorlar Kitabı’na da girdi.

Hint Okyanusu’ndaki unutulmaz karşılaşmada TCG Gaziantep savaş gemisi ile buluşan ve Mehmetçikler’le birlikte hatıra fotoğrafı çektiren Erden Eruç’a madalyası, New York’taki Waldorf Astoria otelinde düzenlenen Kaşifler Kulübü’nün 109’uncu geleneksel balosunda verildi.

Aynı gece Mariana Çukuru’na inen “Avatar” filminin yönetmeni James Cameron, dünya yörüngesinde dolaşan ilk astonotlar John Glenn, Scott Carpenter ve Amerikalı mağara kâşifi Chris Nicola da Kaşifler Kulübü’nün Liyakat Madalyası’na sahip oldu.

Ödül sonrası Hürriyet muhabiri Razi Canikligil’e konuşan Eruç, “Bu ödül gençlerimize ilham kaynağı olsun. Başkalarının belgesellerini izlemekten usandık. İlkleri biz de gerçekleştirebiliriz. Benim burada olmam, bu işleri Türklerin de gerçekleştirebileceğinin ispatıdır” dedi.

Eruç, sponsor kurumları da yaşamlarını dünyayı keşfetmeye adamış gençlere destek vermeye çağırdı.

876 gününü denizde geçiren Eruç, Avustralya’dan Afrika’ya, buradan da Venezuela’ya kürek çekti. Büyük Okyanus’ta teknesinde geçirdiği 312 gün ile denizde tek başına en uzun süre kalan kürekçi olarak Erden Eruç Guinness Dünya Rekoru’nun da sahibi oldu. Kaynak: Razi CANİKLİGİL (Hürriyet / New York)