Turizmin Kalbi Ankara’da Atacak

0
115

İslam ülkelerinden gelecek turizm profesyonellerini konuk edecek “Ortadoğu Turizm Fuarı ve Konferansı (METEX 2012)” 25-27 Mayıs tarihlerinde Ankara’da yapılacak.

İslam ülkelerinden gelecek turizm profesyonellerini konuk edecek “Ortadoğu Turizm Fuarı ve Konferansı (METEX 2012)” 25-27 Mayıs tarihlerinde Ankara’da yapılacak.

Fuarın teması, “turizmi çeşitlendirerek 12 aya yayacak inovatif fikirler, alternatif turizm çeşitleri ve Ortadoğu ülkeleri ile yeni işbirliği olanakları olacak. Kuzey Afrika’dan, Arap Yarımadası’na, geniş coğrafyadaki turizm hareketlerinin tartışılacağı fuar, turizm endüstrisi için önemli bir buluşma noktası” olacak.

METEX Yönetim Kurulu Başkan Vekili Yalçın Avcı, AA muhabirine yaptığı açıklamada, METEX 2012 Fuarı’nın tüm Ortadoğu ülkelerini turizm ekseninde bir araya getirerek, turizmde yeni olanak ve yeni işbirliklerini oluşturacağını söyledi.

Fuara Ortadoğu, Kuzey Afrika, Arap Yarımadası ülkelerinden turizm profesyonellerinin katılacağını anlatan Avcı, “Bölge ülkelerinden 200’ün üzerinde turizm firması ve temsilcinin katılması bekleniyor. Fuara özellikle bu bölgelerden dünyaya operasyon düzenleyen tur operatörlerinin katılımıyla valilikler, belediyeler, kalkınma ajansları, oteller, seyahat acentaları, alışveriş merkezleri, özel üniversiteler, sağlık kuruluşları, havayolları stantlarıyla katılıyorlar” dedi.

Turizm profesyonellerinin ve bununla ilgili turizm kuruluşlarının katılacağı fuar sonrasında Türkiye’nin yeni destinasyonlarını tanıma amaçlı geziler düzenleneceğini belirten Avcı, “Geziler Sakarya, Yalova, Bolu, Karadeniz, Antalya, Çeşme ve bazı bölgelere yapılacak. Fuarımız tüm Türkiye’yi bir turizm merkezi olarak Ortadoğu ve Arap ülkelerinde tanıtmayı amaçlıyor” diye konuştu.

Ankara ATO Kongre ve Fuar Merkezi’nde gerçekleştirilecek fuarda, önemli markaların yanı sıra kamu kurumlarının da yer alacağı bilgisini veren Avcı, şunları kaydetti:

“Doğu Marmara Kalkınma Ajansı’nın temsil ettiği Bolu, Düzce, Sakarya, Yalova ve İzmit’in yanı sıra Ordu ve Muğla Valilikleri de illerini tanıtmak üzere METEX’de stant açacak. Organizisayon, Birleşik Arap Emirlikleri, Suudi Arabistan, Kuveyt, Katar, Ürdün, Mısır, Fas, Libya, Tunus, Suriye, İran, Irak gibi birçok ülkeden en iyi outgoing acentelerini Türkiye’ye getirecek.

Toplantı, kültür ve inanç, termal ve spa, medikal, alışveriş, eğitim, spor ve doğa, yayla, kış ve eko turizmleri gibi 21. yüzyılın gelişen turizm konseptlerine yer verecek olan fuar, Türkiye’nin dört bir köşesini farklı turizm olanaklarını, Ortadoğu ülkelerinden gelecek olan profesyonel ziyaretçilere tanıtarak katılımcılarına yeni pazarlar ve yeni iş olanakları sunacak.”

-Sağlık kuruluşları Ortadoğu pazarıyla buluşacak-

METEX’in bir diğer açılımının da sağlık turizmi konusunda olacağını bildiren Avcı, “METEX Irak, Suriye, İran, Libya, Lübnan, Mısır, Fas, Tunus gibi kendi içerisinde kaliteli, güvenilir ve makul maliyetlerde sağlık hizmeti veremeyen ülkelerde bu hizmetleri satın alabilecek ekonomik güce sahip kitlelere Türk sağlık sektörünün de tanıtımını yapacak” dedi.

Eğitim turizminin de fuarda önemli bir başlık olacağını dile getiren Avcı, Türkiye’deki üniversitelerin sayısının artması ve birçok ülke ile vizelerin kalkmasının Türkiye’nin çok sayıda yabancı öğrenci ağırlayabilmesi anlamına geldiğini kaydetti.

METEX’in alışveriş turizminde yeni bir adım atılabilmesi için önemli bir fırsat olduğunu ifade eden Avcı, “Fuarda İstanbul, İzmir, Ankara, Bursa gibi büyük kentlerin ziyaretçilerine vaat ettiği alışveriş ve eğlence olanakları Türkiye’nin bir turizm destinasyonu olarak çekiciliğini arttırmak için kullanılacak. Turistlerin sadece alışveriş yapmak için özel olarak Türkiye’yi tercih etmelerine yönelik çalışmaları hayata geçirmek fuarın ana amaçlarından biri olacak” diye konuştu.

Avcı, fuarın Türkiye turizmine katkı sağlayacağına inandıklarını sözlerine ekledi.

 

haberler.com