Termal İçlik Seçiminde Nelere Dikkat Edilmelidir?

0
305

Dağcılık, balık avı, avcılık, atıcılık, kamp, kayak vb. tüm doğa sporları ve outdoor aktivitelerde doğru giyinmenin önemini her fırsatta vurgulamakta fayda var. Her koşula adapte olmamızı sağlayan outdoor giyim ürünlerini tanımamız doğru seçim yapmamızı kolaylaştırıyor. Özellikle kış aylarında hipotermi riskini en aza indirmek için üç katmanlı giyinmek ve termal içlik kullanmak önem teşkil ediyor. Neden termal içlik tercih etmeliyiz sorusunun cevabı ise terlemeyle oluşan nem miktarını en aza indirgeyerek vücudu kuru tutmaktır. İkinci olarak da ısıyı muhafaza etmektir. Ayrıca cildimizle direkt temas ettiğinden cilde zararlı madde bulundurmamalıdır. Termal giysiler; termal atlet, boxer, çorap, yarım ve uzun kollu t-shirtler, termal kısa ve uzun taytlardan oluşur. Termal içlikler alt ve üst takım olarak satıldığı gibi ayrı ayrı da satılabilmektedir. Bu ürünlerde rahatsız etmeyen özel dikiş yapıları bulunur. Öncelikle bedenimize tam oturan ve rahat hareket etmeyi kolaylaştıran kumaşta içlikler tercih etmeliyiz. Doğal veya sentetik malzemelerden üretilen bu kumaşlar birçok farklı teknolojiyle üretilmektedir. Outdoor giyimde termal içliklerin yanısıra yün, pamuk ve ipekten de içlikler üretilir. Ancak yün içliklerde terlemeyle oluşan muhafaza edilir ve ıslak kalır, dolayısıyla aşırı soğuk ve hareketin az olduğu durumlarda tercih edilmelidir. Termal kumaşlarda hava sirkülasyonu çoktur, kolay kurur ve koku yapmazlar. Pamuklu içlikler ısıyı pek korumazlar. Ayrıca kumaş kalınlığı arttıkça nem transferi azalacaktır. Piyasada hafif, orta, ağır, ultra-hafif veya ultra-ağır gibi kalınlık seçenekleriyle karşılaşabilirsiniz. Aktivitenizin durumuna göre seçim yapmalısınız. Termal içlikler poliamid, polyester, polyproplen, elastan ve bunların karışımından üretilirler. Ayrıca bazıları merinos yün ve ipek ipliklerden de üretilir. Farklı dokuma teknolojileri kullanılır ve Lifa®, Polygiene® gibi teknolojilerle de anti-bakteriyel olmaları sağlanır.

Son yıllarda outdoor iç giyim konfeksiyon ürünlerinde büyük gelişme gösteren Blackspade ve Evolite markaları oldukça güvenilir teknolojiler kullanıyor. Blackspade Termal ürünlerinde, farklı ortam ve vücut aktivitesi koşullarına göre öne çıkması gereken özellikler, farklı termal seviyeler ile tanımlanmıştır. Blackspade 1. Seviye Thermal ürünler (All Seasons), tüm mevsimlerde  giyilebilen ince, hafif ve yumuşak kumaşı sayesinde düşük ve orta seviyeli aktiviteler için idealdir. Blackspade 2. Seviye Thermal ürünler (Active-Sports-Pro), orta kalınlıkta, vücudu saran ve esnek bir kumaşa sahiptir. Kış mevsiminde, serin ve soğuk ortamlarda iç ve dış mekan kullanımı için uygundur. Günlük kullanım veya çeşitli dış mekan aktiviteleri için tercih edebilirsiniz. Blackspade 3. Seviye Thermal ürünler (Extreme), polar ile desteklenmiş özel bölgeleri (omuz-kol- bel bölgeleri ile diz -kalça bölgesi) fonksiyonel  kumaşı  sayesinde çok soğuk ortam koşullarında giyilebilen orta ve yüksek seviyede gerçekleştirilen profesyonel aktiviteler için idealdir. Blackspade Termal  ürünleri içeriğindeki özel kanallı viskoz ve hızlı kurumayı sağlayan polyester ile üründe kullanılan liflerin yapısı sebebiyle teri vücuttan hızlıca alıp, diğer ürünlere göre daha çabuk kuruyan ürünlerdir. Ürünlerin kullanım derecesi, vücut aktivitesi ve ortam koşullarına (rüzgar, yağmur, vb.)  bağlı olmakla beraber, yağmurluk veya rüzgarlık ile de kullanılabilir. Blackspade Termal ürünlerinin termal özellikleri, uluslararası laboratuvarlarca test edilip onaylanmıştır. Ayrıca Blackspade Termal ürünleri Öko-Tex belgelidir. Öko-Tex Sertifikası; tekstil ürünlerinin sağlığa zarar veren maddelerden arınmış olduğunu veya insan sağlığına zarar vermeyecek miktarlarda bulunduğunu belgeler.

Evolite Thermowear içlikler ise hızlı nefes alabilme özelliği sayesinde çabuk kuruyan ve sıcak tutan fonksiyonel bir termal içliktir. Dikişsiz (Seamless) ve esnek yapısı sayesinde hareket özgürlüğü verirken vücuda mükemmel uyum sağlar. Nano İplikler teri emip dışarı atar ve aktivite süresince kuru kalmanızı sağlar, hareket ettikçe vücut ısısını dengeler. Esnek bölgeler vücudunuzun eklem yerlerine gelecek şekilde üretilmiştir, bu sayede hareketleriniz kısıtlanmaz. İkinci bir cilt gibi tasarlanmış, yüksek performanslı bu termal içliğin her bir bölümü vücudun fizyolojik yapısına göre farklı farklı dokunmuştur. Anti-Bakteriyel özelliği sayesinde ter kokusunu engeller. Avfoni’den seçebileceğiniz Blackspade ve Evolite marka içliklere buradan ulaşabilirsiniz.