TEMEL DALIŞ MALZEMELERİ NELERDİR?

0
134

Merhabalar,

3 tarafı denizlerle çevrili güzel vatanımızda her türlü aktivite yapılabildiği gibi, su üstü ve sualtı sporları da yapılabilmektedir. 20’den fazla dalış noktası barındıran ülkemizde, sualtı zenginliği ve spesifik çeşitlilik de çok fazladır. Bu bağlamda her yıl binlerce kişi sualtını keşfe çıkmakta, hayatının sonuna kadar unutamayacağı tecrübeler edinmektedir.

 

dalış

 

 

Ama nasıl?

Ciddi ve teknik bir spor olan sualtı sporları, insan hayatını tehdit edecek bir durum oluşmaması için keskin çizgilerle belirlenmiş kurallar bütünüdür. Bu kurallara uyulmaması halinde; hipoksiya, derinlik sarhoşluğu ve işitme kaybı gibi ağır sorunlar yaşanmaktadır. Malzeme kalitesinin önem arzettiği sualtı sporlarında iyi malzeme kadar, malzemeyi tam verimle kullanmak da önemlidir.

Şimdi, sualtı sporlarında kullanılan temel malzemeleri tanıyalım;

 

MASKE (Gözlük)

Sualtında bulunduğumuz sırada görüşümüzü sağlayan, bir nevi gözlerimizdir. Tek camlı ve çift camlı olarak iki stile ayrılır. Çift camlılar, camların değiştirilmesi açısından zıpkın avı yapanlar ve profesyonel dalgıçlar tarafından daha çok tercih edilir. Çift camlıların basınç dayanıklılığı daha fazladır. Camlarda ikinci bir önemli özellik de ”Tempered” özellikli olması gerektiğidir. Tempered camlar, kırılsa bile dağılmazlar ve sizi yüzeye kadar taşırlar. Maskeyle ilgili en önemli nokta, yüzünüze tam oturacak şekilde ayarlanması gerektiğidir.

Maske modelleri için sayfamızı ziyaret edebilirsiniz: http://avfoni.com/aramasonuc2.jsp?txtAramaAlani=maske&kategoriSecenekId=462

 

ŞNORKEL

 

Dalışçının satıhtaki hava ihtiyacını karşılayan ince borulardan oluşan şnorkeller, genellikle esneyebilen borulardan imal edilirler. Serbest veya tüplü, ne tür dalış yapıyorsanız yapın, şnorkeli sürekli kullanırsınız. Genellikle 39-40 cm boylarında olan şnorkeller, özellikle sualtı avcıları tarafından kullanılır. Valfli ve mantarlı modelleri vardır.

İhtiyacınıza göre özelliklerde şnorkeller için: http://avfoni.com/aramasonuc2.jsp?txtAramaAlani=%C5%9Fnorkel bağlantımızı inceleyebilirsiniz.

 

PALET

 

Suda hızlı hareket etmemizi sağlayan yüzgeç görevi gören paletler, sualtı sporlarının ana enstrümanlarındandır. Sualtında hareket etmek veya ”nötr yüzerlik” dediğimiz bekleme durumunda kalabilmek için paletler, alternatifi olmayan ürünlerdir. Tür olarak ikiye ayrılırlar; ”arkası açık paletler”, ”kapalı tip paletler”.

Arkası açık paletler; scuba tekniğinde kullanılan, patikle giyilmesi gereken, suda hareket etmeyi daha hızlı hale getiren tip paletlerdir. Ancak, sert oldukları için daha fazla yorabilirler.

Kapalı tip paletler; serbest dalışlarda kullanılan, patiksiz de giyilebilen, kısa süreli dalışlarda kullanılan tip paletlerdir.

 

Her iki palet modelini de bulabileceğiniz ürünlerimize göz atmanızı tavsiye ederim: http://avfoni.com/aramasonuc2.jsp?txtAramaAlani=palet

 

Bunların haricindeki bütün malzemeler, yapacağınız sualtı aktivitesine göre değişmektedir. Son bir hatırlatma; ürünleriniz kauçuktan üretilmiştir. Bundan dolayı, her kullanımdan sonra bol suyla yıkayarak, ürünlerinizin ömrünü uzatın.

 

Teşekkürler.

Onur ULAY