Tatlı Su Levreğini Tanıyalım

0
599

Tatlı su levrek balığı (PERCH-Perca fluviatilis) koyu dikey şeritler ile işaretlenmiş yeşilimsi gövdesi, portakal rengi kuyruk ve anal yüzgeçleri, solungaç kapakları ile keskin bir yapıdadır. Sırtında dik sivri dikenler bulunmaktadır ve bu dikenleri savunma amaçlı kullanır levrek balığı avlarken bu dikenlere dikkat etmezseniz canınızı yakabilir.
fırat

 

 

Avrupa’da ve ülkemizde Levrek balığı avcılığı oldukça yaygındır. Yaz aylarında yoğun şekilde avlanabilmekte olan levrek balığı kış aylarında verimini azaltmaktadır. Genelde kayalık yerlerde bulunmaktan hoşlanan Levrek balığı kışın derin sularda vertical jig yöntemi kullanılarak avlanabilmektedir.

Beslenme kaynakları arasında kendinden küçük bütün balıklar vardır hatta kendi yavrularını bile hiç çekinmeden mideye indirir. Bunun dışında hareket eden her şey ilgilerini çeker. İskandinav ülkelerinde oldukça iri levrekler yakalanmaktadır ve boyları neredeyse 50 cm’dir.

Takım çantamızda tatlı su Levreğine uygun malzemeler arasında; silikon, döner kaşık ve maketler bulundurabiliriz. At çek avında kullanabileceğimiz makine ve spin kamışlar güzel bir av yaşamamızda bize yardımcı olacaktır.

Gece ve gündüz avlanabilen Levrek balığı gündüz yoğun olarak ufak döner kaşıklar, maketler ve çeşitli silikonlar ile avlanabilir, gece avında ise fosforlu sahtelerinde iş yaptığı sıklıkla görülmektedir. Bunların dışında dip oltası ve şamandıralı takımda solucanı asla geri çevirmez.

Sirkülerde belirtilen tarihlere göre Tatlı Su Levreği tüm bölgelerde 15 Mart-30 Nisan arası avlanması yasaktır. En az 18 cm boy limiti olan Levrek balığı adet limiti verilmiş türlerin aksine kg cinsinden limitlendirilmiş türler arasına girmektedir.

 

fıratt

 

Levrek avı için sizlere önerebileceğim ürünler;

 

Olta Makinesi: http://avfoni.com/urun/okuma-trio-white-fd-olta-makinesi

Olta Kamışı:    http://avfoni.com/urun/shimano-vengeance-sea-bass-serisi-240cm-olta-kamisi

Suni Yem:       http://avfoni.com/urun/savagear-larvea-suni-yem

http://avfoni.com/urun/spro-spira-tail-35-serisi-suni-yem

Maket Yem:    http://avfoni.com/urun/kendo-baby-jig-34-mm-maket-yem

 

Avına saygı duyan ve Layığı ile avlanan tüm AVFONİ dostlarına RASTGELE!

Balık Avı Uzmanı

Onur Fırat Polat