Su Kuşlarına, Yırtıcı Hayvan Tehdidine Karşı Özel Yuva

0
154

ZONGULDAK’ta, özellikle üreme döneminde yırtıcı hayvanların tehdidi altındaki kuşların yoğun olduğu Filyos Çayı’na 10 kuş yuvası yerleştirildi.

 

ZONGULDAK’ta, özellikle üreme döneminde yırtıcı ve av hayvanlarının tehdidi altındaki kuşların yoğun olduğu Filyos Çayı’na 10 kuş yuvası yerleştirildi.

Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü, geçen 18 Şubat’ta, tüm bölge müdürlüklerine gönderdiği yazıda, sürdürülebilir av ve yaban hayatı için büyük öneme sahip su kuşlarının korunmasına yönelik tedbir alınmasını istedi. Martı, şahin, saksağan gibi yırtıcı kuşlar ile çakal, tilki, yabani köpek, saz kedisi, kunduz, gelincik ve sansar gibi memelilerin, karaya yuva yaparak kuluçkaya yatan su kuşlarının üreme döneminde ciddi kayıplar vermesine neden olduğu vurgulanan yazıda, ülke genelindeki bütün göl ve göletlerin, akarsu deltalarının 2 metre derinliklerine kadar olan sığ sularında, su kuşu kayıplarını minimuma indirmek için yuva tesis edilmesi istendi.

TELDEN YAPILMIŞ SAMANLA KAPLI YUVALAR

Zonguldak Orman ve Su İşleri Müdürlüğü de Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü’nün talimatı üzerine kuşların göç yolu üzerinde bulunan ve kuş türlerinin yoğun olduğu Çaycuma İlçesi’ne bağlı Filyos Beldesi’ndeki Filyos Çayı’na 10 kuş yuvası yerleştirdi. Paslanmaz telden yapılıp, etrafı saman kaplı 1 metre uzunluğundaki kuş yuvaları, çayın sazlık bölgelerine monte edilen demir çubukların üzerine konuldu.

İl Orman ve Su İşleri Müdürü Sezgin Örmeci, kentteki 296 kuş türünün büyük bölümünün tespit edildiği, ayrıca göçmen kuşların da uğrak yeri olan Filyos Çayı’nın kuş türleri açısından son derece önemli olduğunu söyledi. Örmeci, çayın çeşitli noktalarına yerleştirdikleri yuvalarla kuş türlerinin özellikle üreme dönemlerinde yırtıcı hayvanlar ve diğer memelilerden korunmasını hedeflediklerini söyledi. Örmeci, uygulamanın başarılı olmasının kuşların üremesi için son derece önemli olduğunu kaydetti.

 

Kaynak : DHA