Sonbaharda Kamp Yapılabilecek En Güzel 8 Yer

0
199

Kamp ve outdoor tutkunları için kampın mevsimi yoktur. Doğada vakit geçirmenin her mevsim tadını çıkarmak mümkün. Elbette yazın kamp yapmak daha cazip ancak hali hazırda pastırma sıcakları sürerken, doğru ürün kombinasyonlarına (çadır-uyku tulumu-mat) sahip her kampkolik için güzel bir kamp tatiline hiçbir engel yok. Sonbaharın dingin havasıyla, sinek böcek olmadan ve yaz sezonuna göre uygun fiyatlı kamp imkanına ek olarak sonbaharın orman manzaraları içerisinde yapılan doğa yürüyüşleri daha keyifli oluyor. Akşamları yakılan kamp ateşi etrafında elinizdeki sıcak içeceğiniz eşliğinde günlük hayatın stresinden kurtulabileceğiniz eşsiz güzellikte birçok kamp alanını sizler için derledik.

1.Beykoz-Polonezköy Tabiat Parkı: İstanbul’un il tabiat parkı olma özelliğini taşıyan bu yer 1994 yılında tabiat parkı olarak ilan edilmiştir. Yaklaşık 3000 hektar alanı kaplayan park, günümüzde İstanbul’un en büyük tabiat parkı olma özelliğini de taşımaktadır.

2. Kütahya-Murat Dağı: Gediz ormanlarının doyumsuz manzarası ve eşsiz güzellikleriyle dolu Murat Dağı, Türkiye Doğal Hayatı Koruma Vakfı tarafından 2003’te önemli bir bitki ve kuş alanı olarak da ilan edildi. Murat Dağı, şifalı sıcak suları ve soğuk su kaynakları açısından da nadir yerler arasında olan Karacam ormanları içinden geçilerek, zirveye doğru yol alırken ulu çınarların arasından gürül gürül akan Gediz Nehri de size eşlik eder Ege Bölgesi’nin en yüksek dağı olan Murat Dağı 2312 m yükseklikte ve 400 hektarlık zengin bir orman alandır. Ulaşım asfalt yoldan sağlanıyor, kamp yerinde su, elektrik ve tuvalet var. Giriş ise ücretsiz.

3.Karabük-Yenice Ormanları: Yaban hayatı ve endemik bitki türleriyle adından sık sık bahsettiren Yenice Ormanları; Dünya Doğayı Koruma Vakfı tarafından 1999 yılında “Acil Olarak Korunması Gereken 100 Sıcak Noktadan Biri” olarak ilan edilmiştir. Türkiye’nin en büyük ormanı olan Yenice Ormanları, barındırdığı endemik bitkiler ve yaban hayatıyla tüm doğaseverlerin ilgisini çekmektedir. Yenice Ormanları kamp ve doğa sporları yapmak için oldukça idealdir. Yenice Ormanları’nda Eğriova Göleti, Sorgun Yaylası, Kent Ormanı, Şekermeşe, Darıyazısı gibi alanlarda kamp kurmak mümkün.

4.Burdur-Salda Gölü: Son dönemin popüler kamp alanlarından olan Salda Gölü turkuaz suları ve Mars’a benzer toprak yapısıyla göz dolduruyor. Yeni dönem festivallerine de ev sahipliği yapan göl çevresinde halk plajı olarak kullanılan kısım kamp alanı olarak da kullanılıyor, ancak kendi çadırınızla gelebiliyorsunuz.

5.Niğde Aladağlar: Trekking, tırmanış gibi aktiviteleri, dağları ve kırsal manzaraları sevenler için ideal bir kamp yeri noktası. Tuvalet, duş gibi hizmetlerden yararlanmak isterseniz Aladağ Kamping’de kalabilir Ayrıca bölgedeki akarsularda alabalık üretimi yapılıyor ve sportif olta balıkçılığı mümkün.

6.Amasya-Boraboy Gölü: Amasya il merkezine 60 km uzaklıkta ve Taşova İlçesi’ne 15 km mesafedeki doğa harikası olan Boraboy Gölü Aynalı Göl olarak da biliniyor. Kamp ve piknik arayışı içerisinde olanlar için son derece ideal bir seçenek olacaktır. Göl kıyısı çadır kurmak için oldukça uygun Turizm merkezi ilan edilmiştir.

7.Ankara-Çamkoru Tabiat Parkı: Ankara’dan 110 km uzaklıkta olan Çamkoru Tabiat Parkı’ndaki 215 hektar büyüklüğündeki bu alanda kamp kurabilirsiniz. Çamlıdere İlçesi’ne yaklaşık 10 km mesafede bulunan parkta piknik ve motor sporları yapmak da mümkün.

8.Ordu-Ulugöl: Ordu’nun Gölköy İlçesi sınırları içerisinde yer alan bu tabiat parkı muhteşem doğal renkler ile tanınmaktadır. Kaliteden ödün vermeyen ve uygun fiyatlı kamp-outdoor ürünleriyle Avfoni her mevsim sizlerle…