Sona Eren Av Sezonunda Balıkçılar Palamutla Sevinip, Azalan Hamsi Avıyla Üzüldü

0
184

Denizlerde 1 Eylül 2012’de başlayıp 15 Nisan 2013’te sona eren balık avı sezonunda balıkçılar palamutla güldü, hamsiyle üzüldü.

Ordu Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü verilerinden derlediği bilgilere göre, Ordu’da önceki sezon 102 bin ton avlanan palamut bu sezon 886 bin 840 tona ulaşarak hem balıkçıyı memnun etti hem de uzun süre sofraları süsledi.

Hamside ise hayal kırıklığı yaşayan Ordulu balıkçı, önceki sezon 39 bin 943 ton hamsi avlamasına karşın bu sezon 6 bin 440 tonda kaldı.

Palamut hamsiyle beslendi

Gülyalı Balıkçı Kooperatifleri Başkanı İnan Sağlam, yaptığı açıklamada, geçen sezona oranla avlanan hamside bu sezon yaşanan düşüşün, palamudun bol olmasından kaynaklandığını söyledi.

Balıkçılar arasında dile getirilen, “palamut bol olunca, hamsi az olur” söylemini istatistiksel verilerin doğruladığını belirten Sağlam, şunları kaydetti:

“Hamsi bazı yıllar çok, bazı yıllar ise az tutulur. Bu sezon da az tutulduğu yıllardan biri oldu. Bizim açımızdan burada en önemli faktör palamudun bol avlanması. Çünkü palamut, hamsiyle beslenen bir balık türü. Geçen sezon palamut az, hamsi çok avlanmıştı. Bu yıl tam tersi bir tablo var. Hamsi az, palamut çok avlandı. Palamut bol olunca hamsi üreyemiyor.”

Sağlam, hamsinin az miktarda avlanmasının nedenlerinden birinin de “bilinçsiz avlanma” olduğunu sözlerine ekledi.