Savaş Dursun Kimdir?

0
283

Savaş Dursun, 17 Haziran 1986’da Kocaeli’de doğdu. 1995 yılında ailesiyle birlikte tatil için gittiği Marmaris’te tutulduğu balık sevdasını hobiden öteye taşıyarak bir tutku, bir yaşam tarzına dönüştürdü.

250052_10152783604360352_1372485574_n14 yaşına kadar ailesiyle birlikte Kocaeli’de yaşadığı dönemde İzmit Körfezi’nde gerçekleştirdiği avlar, balıkçılık deneyimlerinin temelini oluşturdu. Lise ve üniversite öğrenimini İstanbul’da gören Savaş Dursun 2010 yılında mezun olduktan sonra mesleki eğitim kursu görmek üzere 7 ay süreyle Antalya’da yaşadı. Burada daha önceleri memleketi olan Amasya çevresindeki göl ve barajlarda tatlı su levreği avlarında tecrübe ettiği kıyıdan jigging yöntemini farklı balık türlerinde de başarıyla uygulama fırsatı buldu. Derin su avcılığı, dikey jigging ve LRF (Light Rock Fishing) yöntemi gibi farklı av disiplerini de tecrübe ettiği Antalya’daki eğitiminin ardından Samsun’da çalışmaya başladı. Balık sevdası uğruna dönem dönem başta Çanakkale ve Antalya olmak üzere bir çok şehre seyahatler düzenledi. Çocukluğundan itibaren profesyonel olarak uğraştığı yüzme ve pentatlon branşlarında Türkiye Milli Takımı adına müsabakalara katıldığı Almanya, Hırvatistan, Kanada, İsveç ve Brezilya’da da avlanma şansı buldu. Avlarının büyük çoğunluğunu sahte yemlerle yapılan av disiplinleri oluşturan Savaş Dursun, Türkiye’de LRF akımının öncülerindendir. Uygun sahte yemlerle her balığın kandırılabileceğini iddia ettiği ilk LRF makalesinden sonra facebook’ta oluşturduğu “LRF Turkey” grup ve sayfalarında yayınlarına devam ederek Türkiye’de LRF yönteminin öğretilmesi ve özendirilmesinde büyük rol oynadı. Balık avı hakkındaki anı ve tecrübelerini aktardığı yazılarını ilk sayısından itibaren “Oltacı” dergisi  ve www.balikgunlukleri.com sitesinde yayınlayan Savaş Dursun şimdilerde “Balık Günlükleri” adıyla basılacak olan kitabının hazırlıklarına devam ediyor.

Türkiye’nin önde gelen balıkçılarından olan Savaş Dursun, balık avı hakkındaki bilgi, tecrübe ve ürün önerilerini Avfoni.com ‘daki paylaşımlarıyla siz değerli müşterilerimize aktaracaktır. Avfoni.com’u takip etmeye devam edin.

real-eel