Randevulu Av’a Kota Geliyor

0
181

Orman ve Su İşleri Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü’nün bu yıl uygulamaya koyduğu düzenlemeler avcıların tepkisine neden oldu. Avlak Yönetim Bilgi Sistemi (AVBİS) adıyla uygulamaya geçen sistem, belirlenen av sahalarına önceden internet üzerinden alınacak randevuyla girişe izin verecek. Randevusu olmayan avcı kesinlikle avlanamayacak. Uygulamayla avcılara kota da uygulanacak. Her avcının av hayvanının cinsine göre değişecek kotası olacak. Bu kotayı dolduran avcılar daha fazla av yapamayacak.
‘Kaçak av çoğalır’

Kaçak avcılığın teşvik edildiği gerekçesiyle bu uygulamaya karşı çıkan İstanbul Anadolu Yakası Avcı Kulüpleri Birliği Başkanı Cafer Gerdan, vahşi yaşamın sınırlamalar ve yasaklarla korunamayacağını söyledi. Gerdan, her yıl getirilen farklı düzenlemelerin avcılar üzerinde büyük baskı oluşturulduğunu belirterek şunları söyledi:
“Birçoğunun gözünde hayvan avlayan kötü imajımız var. Ancak durum bunun aslında tam tersi. Bizler doğayla bir arada olmayı seven, avı doğayla iç içe olabilmek için bahane eden insanlarız. Doğanın devamlılığını sürdürebilmek biz avcıların öncelikli görevi.
Bu tutkumuzla bindiğimiz dalı kesecek değiliz. Türkiye’de kayıtlı 130 bin avcı var. Bunun 30 bini İstanbul’da. Ancak uygulama doğaya asıl zarar veren kaçak avcılığı çoğaltır.
Çünkü avcılığın önüne sürekli engeller çıkartılıyor. Bu da insanları yasa dışı avlanmaya iten en büyük etken.”
Belgeler iptal mi?
Yeni sistem yüzünden birçok avcının belgesini iptal edeceğini belirten Gerdan, şöyle devam etti: “Yaban yaşam alanlarının yönetimi ve işletilmesi batı ülkelerinde olduğu gibi biz avcılara emanet edilmelidir. Bu sistem kayıtlı birçok avcının belgelerini iptal etmesine neden olacak.
Daha sezonun çok başında olmamıza rağmen onlarca iptal başvurusu aldık. Gerekli düzenlemeler yapılmadığı takdirde doğal yaşam, bilinçsiz ve kaçak yolla avlananların kurbanı olabilir.”
Tonlarca balık denize döküldü
İzmir’in Dikili ilçesine bağlı Bademli köyünün 10 kilometrelik sahiline, tonlarca ölü balık vurdu. Ölü balıklar nedeniyle vatandaşlar denize giremedi. Durum Sahil Güvenlik, belediye ve Dikili İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü’ne bildirdi. Sahile vuran ölü balıkları denize döktüğü belirlenen bir trol teknesine denizi ve çevre kirlettiği gerekçesiyle 20 bin lira para cezası kesildi. Balık boylarının avlanma yasal sınırının altında olduğu belirlendi. (DHA)