Ormanlara Tırtıl Yiyen Avcı Böcekler Atıldı

0
384

Bu yıl da bahar ve yaz aylarında tırtıl böceklerinin yeşil ağaçlara büyük zarar vereceği şimdiden anlaşılıyor. Geçtiğimiz yıllarda pek çok ağacın ayakta ölümüne neden olan tırtıl istilasına karşı bu yıl İzmit Orman İşletme Müdürlüğü, mücadele için erken harekete geçti.

İzmit Orman İşletme Müdürlüğü ekipleri, önceki gün  ilimizdeki orman alanlarına  tırtıl yiyerek beslenen , yırtıcı avcı böcek olarak bilinen “Çamkese” böceği bıraktı. 5500 adet çamkese böceğinin  ormanlık alanlarda ağaçlara bırakıldığı, bu böceklerin ağaçları saracak tırtıl larvalarını yiyerek yok edeceği açıklandı.

Adapazarı Orman Bölge Müdürü  Hasan Türkyılmaz  , İzmit Orman İşletme Müdürlüğü biyoloji laboratuarlarında  çam kese böceklerinin üretildiğini  ilk olarak Umuttepe bölgesindeki  278 dönümlük orman alanında böceklerin doğaya bırakıldığını söyledi. Böceklerin 156 gün içinde orman alanındaki bütün tırtıl larvalarını yok etmesi bekleniyor.

BÜYÜKŞEHİR DE ÖNLEM ALMALI

Tırtıl böceklerinin bu yıl yine şehir merkezindeki  ağaçlara dadanmasından da endişe duyuluyor. Orman İşletme Müdürlüğü, ormanlık alanlarda tırtıllar için önlem alırken, Büyükşehir Belediyesi’nin ve ilçe belediyelerinin bu konuda hiçbir çabası yok.

Kaynak:ÖzgürKocaeli