Orman Yangınları Yok Ediyor

0
93

Yurdun bir çok yerinde çıkan orman yangınları büyük zararlara neden oldu.

MUĞLA

Muğla’nın Milas ilçesine bağlı Kırcağız köyünde orman yangını çıktı.Edinilen bilgiye göre, Akgedik Barajı Cehennem Deresi mevkiinde saat 21.00 sularında henüz bilinmeyen bir nedenle orman yangını çıktı. Yangına Milas Orman İşletme Müdürlüğüne ait söndürme ekipleri müdahale etti. Arazinin sarp ve kayalık olması, müdahaleyi güçlendirirken, yangının büyüme ihtimaline karşılık çevre ilçe ve beldelerden orman ve itfaiye ekipleri de bölgeye yönlendirildi. Yangını söndürme çalışmaları devam ediyor.

MANİSA

Manisa’nın Salihli ilçesinde ormanlık alanda çıkan yangında 5 dönümlük alan zarar gördü.Edinilen bilgiye göre, Salihli ilçesine bağlı Yenipazar köyü Karahasan Deresi mevkiinde bulunan ormanlık alanda akşam saatlerinde henüz belirlenemeyen bir nedenle yangın çıktı. Üzüm bağlarında çalışan çiftçilerin yangını görüp itfaiye ekiplerine haber vermesi üzerine yangına Manisa Orman İşletme Müdürlüğü’ne bağlı 4 arazöz, 1 yangın söndürme helikopteri, 40 yangın söndürme işçisi, Salihli Belediyesi’ne bağlı itfaiye ekipleri ile jandarma ve vatandaşlar müdahale etti. Tamamen kontrol altına alınan ve soğutma çalışmasının sürdürüldüğü bölgede 5 dönümlük kızılçam ormanının zarar gördüğü belirtildi.

MERSİN

Mersin’in Gülnar ilçesinde akşam saatlerinde orman yangını çıktı.Alınan bilgiye göre, ilçeye bağlı Beydili ile Sipahili köyleri arasında bulunan ormanlık alanda henüz belirlenemeyen nedenle yangın çıktı. Yangına 20 arazöz, 7 su tankı, iş makineleri, 15’er kişilik 3 yer ekibi, jandarma birlikleri ve köylüler müdahale ediyor.Mersin Orman Bölge Müdürü Abdurrahman Acer, İHA muhabirine yaptığı açıklamada, akşam saatlerinde çıkan yangına havadan müdahale edemediklerini, rüzgarın sürekli yön değiştirmesi nedeniyle de söndürme çalışmalarının güçlükle yürütüldüğünü söyledi. Acer, yangının yerleşim yerlerine yaklaşmaması için yoğun çaba sarf ettiklerini kaydetti.

MUĞLA

Muğla’nın Köyceğiz ilçesine bağlı Döğüşbelen köyü yakınlarında henüz bilinmeyen bir nedenle yangın çıktı.Edinilen bilgiye göre, Muğla’nın Köyceğiz ilçesine bağlı Döğüşbelen Köyü yakınında, saat 18.00 sıralarında başlayan orman yangını karadan yapılan müdahaleler sonunda kontrol altına alınarak söndürüldü. Köyceğiz Orman İşletme Şefliği yetkililerinden alınan bilgiye göre, Döğüşbelen köyü yakınlarında, henüz belirlenemeyen nedenle çıkan yangının soğutma çalışmaları devam ediyor. 50 orman işçisinin katıldığı söndürme çalışmalarına 3 arazözle yangına karadan müdahale edilirken, 1 helikopter de havadan söndürme çalışmalarına katıldı. Yangın yaklaşık 2 saat süren müdahalenin ardından kontrol altına alınarak söndürüldü. Yangında 1 hektarlık alanın yandığı bildirildi.

OSMANİYE

Osmaniye’nin Sumbas ilçesine bağlı Akdam köyünde öğle saatlerinde başlayan orman yangınında şu ana kadar 300 hektar kızılçam ormanı yanarken yangın hala kontrol altına alınamadı.Edinilen bilgiye göre yangın, ilçeye bağlı Akdam köyü Gencerler Mahallesi’nde başladı. Şiddetli rüzgarın etkisiyle yangın kısa sürede ormanlık alana yayıldı. Kadirli Orman İşletme Müdürlüğüne bağlı ekipler yangına müdahale etti. Ancak ormanlık alanda yangın kontrol altına alınamayınca Adana Orman İşletme Müdürlüğüne bağlı 3 adet yangın söndürme helikopteri ile 1 yangın söndürme uçağı da çalışmalara katıldı. Ayrıca söndürme çalışmalarına Adana, Saimbeyli, Kozan, Osmaniye Orman İşletme Müdürlüğüne bağlı ekipler ile çevre il ve ilçelerden de yangın ilk müdahale ekipleri geldi. Yangına karadan 50 arazöz ve yaklaşık 300 personel havadan ise 3 yangın söndürme helikopteri ve 1 yangın söndürme uçağı müdahale ediyor. Dumandan etkilenen 4 personel ise olay yerine çağrılan ambulans ile Kadirli Devlet hastanesine kaldırılarak tedavi altına alındı.Öte yandan Akdam köyünde oturan bazı köylüler ise yangının evlerine sıçramasından korktuklarından evlerini boşalttıklarını söylediler.

Kaynak;YabanTV