Niğde’de 23 Yaban Domuzu Öldürüldü

0
131

Niğde’nin Çamardı İlçesine belde ve köylerinde ekili arazilere zarar vermeleri nedeniyle yaban domuzlarına yönelik sürek avı yapıldı.

1427669Çevre ve Orman Bakanlığından alınan izinle Niğde Avcılar Derneği üyelerinin ve köylülerle birlikte 15 avcı ve 20 sürekçinin katıldığı avda 23 yaban domuzu öldürüldü.

Orman ve Su İşleri Müdürü Turgut Koçak, söz konusu köylerdeki sürek avı sonucunda özellikle Mısır, ayçiçeği, nohut ve diğer tarımsal ürünlere zarar veren yabani domuzların öldürülmesinin sağlandığını ve yabani domuz popülasyonunun zarar eşiğini geçmesi engellendiğini belirtti.

Sürek avının emniyet ve sağlık önlemlerinin alınarak yapıldığını ifade eden Koçak, yaban Domuzu Sürek Avının iki gün sürdüğünü ve 23 adet yaban domuzunu etkisiz hale getirildiği söyledi.

Yaban domuzundaki popülasyonun artışı sonucunda 2013-2014 Merkez Av Komisyonu Kararı ile15 avcı ve 20 sürekçi ile yaban domuzu avı gerçekleştirildiği kaydeden Koçak şunları söyledi: “Çamardı İlçe merkez, belde ve köylerdeki çiftçilerin yaban domuzlarının ekili tarım alanları ile meyve bahçelerine zarar verdiklerini yönünde şikâyetlerini yazılı ve sözlü olarak İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğüne müracaat ettiler. İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü’nün, İl Orman ve Su İşleri Şube Müdürlüğüne Mücadele amaçlı sürek avı talepleri neticesinde görevlendirilen personellerin incelemesi üzerine zarar tespit çalışması yapıldı ve yaban domuzundaki popülasyonun artışı olduğu gözlendi.

Bunun üzerine 2013-2014 Merkez Av Komisyonu Karalarının 11. ve 12. Maddeleri gereğince 15 avcı ve 20 sürekçi ile yaban domuzu avı gerçekleştirdi. İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü ile İl Orman ve Su İşleri Şube Müdürlüğü ve ilgili kurum ve kuruluşların işbirliği ile popülasyonları zarar verecek düzeyde artmış olan ve ekili tarım alanları ile sebze ve meyve bahçelerinde hasara neden oldukları tespit edilen yaban domuzlarının, mücadele amaçlı avlanabilmesi için ilgili mevzuat gereği gerekli izinler alınarak yabani domuz sürek avı planlanarak uygulandı” diye konuştu.

İHA

sterlincaki