Nesli Tükenen Canlılar için Neler Yapılabilir?

0
591

 

Uluslararası Balina Avcılığı Komisyonu balina neslinin giderek azaldığını gündeme getirerek, bu konuyla ilgili Slovenya’da dört günlük bir toplantı yaptı.

 

balina3

 

1986 yılında balinaların ne şekilde olursa olsun avlanarak, ticaretinin yasaklanmasına rağmen günümüze geçen zamanda birçok balina ve yunus balığı avlandı. Gün geçtikçe artan bu durum, balina ve yunus balığı neslinin azalmasına sebep oldu.

“Nesli tükenmekte olan canlılar için neler yapılabilinir, hangi önlemler alınabilir?” diye düşünen Uluslararası Balina Avcılığı Komisyonu, balık avı için kullanılan ağların çok büyük olmasının, yaşanan bu olayları artırdığını vurguladı. Balık avı sırasında kullanılan bu dev ağların balina ve yunus balığı dışında deniz kaplumbağalarının da hayatını tehdit ettiğine değindi. Çözüm olarak, bu konuyla ilgili sorun teşkil eden dev ağların, nesli tükenmekte olan bu hayvanların takılmayacağı şekilde tasarlanması sonucuna varıldı.

 

balinaa

 

Tüketicilerin de bu konularda bilinçli olması gerektiğini vurgulayan komisyon, tüketicilerin satın aldıkları balıkların ambalajlarında nasıl avlandığını belirten simge ve logolara dikkat etmesi gerektiğini dile getirdi.


balinaaa