National Geographic Türkiye İlk Belgeselini Yayınlıyor : “Bozayının İzinde: Sarıkamış”

0
84

Bozayıların gözünden Sarıkamış
National Geographic Channel Türkiye ilk doğa yaşam belgeseli projesini, Doç. Dr. Çağan Şekercioğlu ile birlikte hayata geçirdi.
“Bozayının İzinde: Sarıkamış” belgeselinin ilk gösterimi 22 Aralık Pazar günü Bosch Ev Aletleri sponsorluğunda Nat Geo’da yapılacak. Belgesel, Türkiye gösteriminin ardından tüm dünyada Nat Geo Wild kanalında yayınlanacak. Gerçekleştirdiği ilklerle anılan belgeselin en önemli başarılarından biri de, Türkiye’den Kafkaslar’a uzanacak Türkiye’nin ilk “Yaban Hayat Koridoru” projesini de dünyaya tanıtıyor olması.

bozayi-gozunden2

Bozayının İzinde: Sarıkamış, Türkiye’de yaban hayata ilişkin çekilen ilk National Geographic Channel belgeseli olma özelliğini taşıyor. Projenin liderliğini yürüten isim olan ilk Türk National Geographic kaşifi Doç. Dr. Çağan Şekercioğlu, National Geographic Channel ve Türkiye’nin buluştuğu projede anlamlı bir rol üstleniyor. Çekimleri Kars Sarıkamış ormanlarında tamamlanan belgesel, Nat Geo sayesinde Türkiye’nin yanı sıra dünyada 140 ülkede yaklaşık 140 milyon kişiye ulaşarak Sarıkamış’taki yaban hayatını bozayıların gözünden aktaracak.

Türkiye’de bozayılar konusunda yapılmış en kapsamlı araştırma çalışmasının belgeselleştirilmesi sayesinde, ülkemizin en büyük memeli kara hayvanı olan bozayıların ekolojilerine, daha etkin korunmalarına  ve insan – yaban hayat çatışmasının azaltılmasına ilişkin önemli bilgilere ulaşıldı. National Geographic Channel Türkiye tarafından çekilen belgeselin sunduğu veriler ışığında Doç. Dr. Çağan Şekercioğlu tarafından projelendirilen Türkiye’nin ilk “Yaban Hayat Koridoru” projesi Orman ve Su İşleri Bakanlığı’nın desteğini aldı. Bakanlık tarafından Sarıkamış ve Kafkas ormanları arasına 162 kilometre uzunluğunda ve 28 bin 542 hektar büyüklüğünde yeni bir muhafaza ormanı oluşturmak için çalışmalara başlandı. Türkiye’nin ilk, dünyanın ise sayılı yaban hayatı koridorlarından biri olan bu yeni orman ile vahşi hayvanlar için güvenli bir göç yolu için ilk adımlar atıldı.

4 milletten 10 insan ile 6 aylık ve 20 yaş arası 11 bozayı birlikte çalıştı
KuzeyDoğa Derneği Başkanı, Utah Üniversitesi Biyoloji Bölümü Öğretim Üyesi, ilk ve tek Türk National Geographic Risk Alan Kaşifi Doç. Dr. Çağan Şekercioğlu liderliğinde hayata geçirilen belgeselde 10 kişilik profesyonel bir ekip ve 11 bozayı görev aldı. 5 bozayıya verici, 4 bozayıya kameralı verici takılırken 1 bozayıya sadece kamera takıldı. Böylece bozayılar bu belgeselde kameraman olarak da görev almış oldu. Çekimlerin ardından en genci 6 aylık, en yaşlısı 20 yaşında olan bozayılar sağlıklı bir şekilde doğaya geri döndü ve hayatlarına devam etti.
Bozayıların üstlerindeki “National Geographic CrittercamTM” isimli özel kameralar, onların gözünden doğal yaşamlarını izleme şansını yarattı. Projenin 4 farklı milletten oluşan ekibinde National Geographic Channel Türkiye yapım ekibi, Boğaziçi, Kafkas, Zagreb, Utah ve Zürih üniversitelerinden bilim adamları yer aldı.
National Geographic CrittercamTM ile bozayıların gözünden
Bozayının İzinde: Sarıkamış belgeseli için ekip National Geographic CrittercamTM ve GPS takip teknolojisini ilk kez birlikte kullanarak dünyada bir ilki gerçekleştirildi. National Geographic’in hayvanların üzerine yerleştirerek hayatlarını onların gözünden filme almak için kullandığı CrittercamTM isimli özel HD kamera, Türkiye’de ilk kez bu belgeselde kullanıldı. National Geographic’in Okyanus Biyoloğu Greg Marshall tarafından 1986 yılında köpekbalığı incelemeleri için tasarlanan CrittercamTM, yıllar içinde National Geographic, Marshall ve geniş bir ekibin katkıları ile daha da geliştirildi ve hala geleceğe yönelik yeni geliştirmeler üzerinde çalışılıyor. Greg Marshall, Bozayının İzinde: Sarıkamış belgeseli için bizzat Türkiye’ye gelerek belgeselin CrittercamTM ile en iyi sonuçlara ulaşması için görev aldı.

vivitar