Kırmızı Benekli Alabalıklar Doğal Ortamlarıyla Buluşuyor

0
226

Orman ve Su İşleri Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü’nce özel havuzlarda yetiştirilen doğal alabalıklar, çay ve derelere bırakılıyor. Bu kapsamda Sakarya’nın Akyazı ilçesindeki Tavşansuyu deresine 5 bin kırmızı benekli alabalık bırakıldı.

Orman ve Su İşleri Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü’nce özel havuzlarda yetiştirilen doğal alabalıklar, çay ve derelere bırakılıyor. Bu kapsamda Sakarya’nın Akyazı ilçesindeki Tavşansuyu deresine 5 bin kırmızı benekli alabalık bırakıldı.

Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü’nce uygulamaya konulan ‘Yerli Alabalık Üretimi, Orman İçi Suların Balıklandırılması’ adlı proje kapsamında alabalıkların varlıklarını az da olsa sürdürdükleri derelerden toplanan doğal alabalıklardan Trabzon-Maçka Altındere Alabalık İstasyonu’nda yavru elde edildi. Üretilen 5 bin adet kırmızı benekli alabalık, pilot bölge olan Sakarya’da doğal ortamlarıyla buluşturuldu.

Orman ve Su İşleri Sakarya Şube Müdürü Osman Demirel, geçen sene Tavşansuyu deresinden alınan anaç alabalıklardan 5 bin adet kırmızı benekli yavru dere alabalığı üretildiğini söyledi. Elde edilen yavruların anaçların alındığı sulara salındığını kaydeden Demirel, “Bu sene de Tavşansuyu deresinden yeni anaç balıklar yakalandı. Bu balıklar kan tazelemesi yapılması maksadıyla üretim İstasyonuna gönderildi. Bu anaçlardan elde edilen yavrular da 2014 yılında derelerimize bırakılacak.” dedi.

Sitemizde 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu’na uygun olarak yayın yapılmaktadır. Sitemizde yayınlanan haber ve tüm içerikler ancak ilgili sayfamıza link verilmek koşuluyla yayınlanabilir. Aksi durumlarda art niyetli kişi ve/veya kuruluşlar hakkında yasal yollara başvurulacaktır.