Kargayı Evcilleştirdi

0
43

Rizeli oto lastik tamircisi, kargayı evcilleştirdi.

RİZE’de oto lastik tamircisi 43 yaşındaki Mehmet Varlı, yavruyken çam ağacından alarak beslemeye başladığı kargayı evcilleştirdi.

Müftü Mahallesi’nde oto lastik tamirciliği yapan Varlı, geçen yıl önce işyerinin karşısında bulunan çam ağacından yavruyken aldığı kargayı kendisine alıştırarak evcilleştirdi. ‘Duman’ adını verdiği kargayı eliyle besleyen Varlı, hayvanları çok sevdiğini belirterek, “İşyerimin karşısındaki çam ağacına çıkarak yavruyken aldım. Çam ağacına çıkarken, ağaçtaki diğer kargalar bana saldırdı, ama her şeye rağmen yavru kargayı aldım. Yaklaşık 1 senedir bende. Dumanlı bir havada çam ağacından aldığım için adını da ‘Duman koydum” dedi.

“BESLE KARGAYI OYSUN GÖZÜNÜ DERLER AMA O BANA HİÇ SALDIRMADI”
Duman’ı evcilleştirme döneminde çok zorluk çektiğini belirten Varlı, “Şimdi elimden yemek yiyor. Benden başkasına gitmiyor. ‘Besle kargayı oysun gözünü’ derler ama bana hiç saldırmadı. Hayvanlara sevgiyle yaklaştığınız zaman o da size sevgisini gösteriyor. Duman’ın bazı marifetleri de var. Kağıt para veriyorum, alıp tekrar bana iade ediyor. Oto lastik işlerimde bazı araç gereçleri gagasıyla taşıyor” diye konuştu.

Muhammet KAÇAR- RİZE- DHA