Karadenizli Balıkçılar Yeni Sezona Hazırlanıyor

0
222

Denizlerde 1 Eylül’de başlayacak balık avı sezonu öncesi Karadenizli balıkçılar yırtılan ağlarını örmeye, teknelerini tamir etmeye başladı.

Su ürünleri kaynaklarından ekonomik yararlanmak, deniz ve iç sulardaki su ürünlerinin kalite ve stoklarının korunması amacıyla su ürünleri avcılığına getirilen genel yasakların 15 Nisan’da başlamasının ardından denize açılamayan balıkçılar, karada yeni sezonun hazırlıklarını yapıyor.

Ordu’nun Perşembe ilçesindeki balıkçılar 1 Eylül’de yeniden denize açılmak için, geride kalan av sezonu boyunca zarar gören ağlarını örmeye başladı.

Balıkçılardan Ufuk Büyük, yaptığı açıklamada, yırtılan ağlarını eylül ayına kadar örerek eski haline getirmeye çalıştıklarını söyledi.

Yeni sezon öncesi hummalı bir çalışma içinde olduklarını anlatan Büyük, “Sezon boyunca bu ağlar denize atılıyor. Bun nedenle yırtılıyor, parçalanıyor. İşte biz de yazın burada sezona kadar ağları tamir ediyoruz. Çünkü bu ağlar önemli. Ağlara bakmazsak, tamir etmezsek, bakımını yapmaksak balık tutamaz ve para kazanamayız. Eylül ayında ağını tamir eden balığını tutar, etmeyen de suya atar, geri çeker” diye konuştu.

Ağların yanı sıra tekneler de yeni av sezonuna hazırlanıyor.

Balıkçı teknesi sahibi Sebehat Karakaya, yıpranan teknelerini onarmaya ve eksikliklerini gidermeye çalıştıklarını belirterek, ağlarda ve teknelerede yapılan bakımların ardından 1 Eylül’de “vira bismillah” diyerek denize çıkacaklarını dile getirdi.

Tezgahları alabalık başta olmak üzere çeşitli havuz balıkları süslüyor

Öte yandan Ordu’da, 15 Nisan’da başlayan av yasakları nedeniyle boş kalan balıkçı tezgahlarını ise alabalık başta olmak üzere çeşitli havuz balıkları süslüyor.

Perşembe balıkçı pazarındaki balıkçılardan Ali Genç, av yasaklarının başlamasıyla birlikte tezgahlarda daha çok havuz balıklarının yer aldığını söyledi.

Bir hafta sonra balık bulmakta zorluk çekeceklerine işaret eden Genç, “Sezon bitince havuz balıkları ile idare ediyoruz. Bazen iskorpit, mezgit oluyor. Bunların haricinde başka bir şey olmaz. Mezgit de ramazana kadar bitecektir. Açıkçası balık bulmakta biraz zorluk çekeceğiz” dedi.

Bir diğer balıkçı Eray Pamuk ise balığın az olması nedeniyle fiyatların yüksek olduğunu belirterek, “Onun için gurbetten gelen vatandaşlarımız daha çok balık satın alıyorlar. Biz de onlara yardımcı olmaya çalışıyoruz” ifadelerini kullandı.

Kaynak : haber7