Kaçak Avcıya 14 Bin TL Ceza

0
148

Adana’da koruma altındaki dağ keçisini avlayıp yedikleri iddia edilen 64 yaşındaki Orhan Ç. ve 49 yaşındaki Bilal Ç.’ye, toplam 14 bin 620 lira para cezası kesildi.

Pozantı İlçesi’ne bağlı Kocakatranlık Mevkii’nde kaçak keçi avı yapıldığı ihbarı üzerine Akçatekir Jandarma Karakolu ve Orman ve Su İşleri Bakanlığı 7’nci Bölge Müdürlüğü ekipleri çalışma başlattı. Ekiplerin şüphe üzerine durdurduğu bir otomobilde 3 kilo et ve bir çalıntı tüfek bulundu. Gözaltına alınan otomobildeki Orhan Ç. ve Bilal Ç., yaban keçisi avlayıp, derisini yüzerek pişirip yediklerini itiraf etti. Bunun üzerine ele geçen et ve çalıntı tüfeğe el konulurken, şüphelilere, ‘Yasak sahada koruma altındaki hayvanı belgesiz ve süresi dışında avlamaktan toplam 14 bin 620 lira para cezası kesildi. Şüpheliler, çalıntı tüfek nedeniylede ayrıca jandarma tarafından sorguya alındı.

‘KAÇAK AVLANMAYA İZİN YOK’

Orman ve Su İşleri Bakanlığı 7’nci Bölge Müdür Yardımcısı Yüksel Abidinoğlu, kaçak avcılıkla ilgili mücadele çalışmalarının devam ettiğini söyledi. Abidinoğlu, “Bölge müdürlüğümüz genelinde, yaban hayatı geliştirme sahaları başta olmak üzere denetimler etkin bir şekilde sürmektedir. Kaçak avlanmaya hiç bir şekilde izin vermiyoruz. tüm sahalarda av koruma memurları ve saha bekçileri 24 saat görev yapıyorlar” dedi.

2012’DE BİN 887 KEÇİ SAYILDI

Toroslarda her yıl yaban keçisi nüfusunun belirlenmesi için görevliler, bölgede sayım yapıyor. 2012’de yapılan sayımlarda 580’i yavru, bin 887 yaban keçisi saptandı. Kaçak avcıların avlanması kolay olduğu için genellikle yavru yaban keçilerini hedef seçtiği biliniyor. Yavru yaban keçilerinin korunması için kullandıkları patikalarda, otlama bölgelerinde görevliler tedbir alıyor.