Kaçak Avcılar Boş Durmuyor

0
85

Doğa Koruma ve Milli Parklar 12. Bölge Müdürlüğü Artvin Şube Müdürlüğü ekipleri tarafından yapılan koruma kontrol faaliyetlerinde, kaçak avcılar tarafından avlanan 5 yaban keçisi bulundu.

keci(2)

AA muhabirine, konu ile ilgili açıklamada bulunan Orman ve Su İşleri Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar 12. Bölge Müdürü Mustafa Bulut, kaçak avcıların özelikle gece projektör kullanarak yaptıkları avda her gördükleri parlayan göze ateş ettiklerini kaydetti.

Dolayısıyla hayvanın dişisi, erkeği, yavru yetişkin olduğunun dahi gözetilmediğini vurgulayan Bulut, “Bu da doğada daha büyük kayıplara sebep olmaktadır” ifadesini kullandı.

Bulut, bilinçsiz avcılar tarafından, sarp bölgelerde avlanan hayvanlara çoğu zaman ulaşılamadığını, doğada yaralı halde kalan hayvanların ise acı çekerek can verdiklerini dile getirdi.

Yaban hayatını korumak için Artvin Şube Müdürlüğü koruma kontrol ekiplerince denetimlerin yapıldığını anlatan Bulut, Jandarma ve Emniyet Müdürlüğü ekipleriyle birlikte yapılan denetimler sırasında köylerdeki vatandaşları yaban hayatı ve kaçak avcılık konusunda bilgilendirdiklerini aktardı.

Vatandaşlardan, yaban hayatının korunması ve kaçak avcılığın engellenmesi için destek talebinde bulunan Bulut, kaçak avcıların, İl Şube Müdürlüğü ile güvenlik güçlerine bildirilmesini istedi.

haix