Erzincanlı Avcılar Sanalda Avlanıyor

0
78

Erzincan Avcılar ve Atıcılar İhtisas Spor Kulübü Başkanı Yaşar Baş, Orman ve Su İşleri Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü Avlak Yönetimi Bilgi Sistemi (AVBİS) sistemi ve Erzincan’da belirlenen avlaklardaki kotalara tepki göstererek, sistemin avcılığı olumsuz etkileyeceğini söyledi.
17 Ağustos tarihinde başlayan yeni av sezonu beraberinde bir çok sıkıntıyı da getirdi. Bu yıl uygulamaya konulan AVBİS sistemi ile avcılar, belirlenen avlaklarda avlanmadan önce internetten Orman ve Su İşleri Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü Avlak Yönetimi Bilgi Sistemi’ne girerek kayıt yaptıracaklar. Sistemde avlanmak istedikleri bölgedeki kotaya göre avlanabilecekler.
Erzincan Avcılar ve Atıcılar İhtisas Spor Kulübü Başkanı Yaşar Baş, uygulamaya konulan sistemin avcılığı olumsuz etkilediğini ifade ederek, Erzincan ve çevresinde bulunan avlaklardaki av hayvanı sayısının yetersiz olduğunu ancak, AVBİS’te belirlenen kotadaki hayvan sayısının bulunmadığını ifade etti.
Baş, açıklamasında; ” Erzincan ve çevresinde iki yıldır av hayvanı sayısında düşüş yaşanmasına rağmen, yeni sistemde belirlenen av hayvanı kotası nasıl tespit edildiğini, nasıl sayım yapıldığını merak ediyorum. Sistemde belirlenen kotaya müracaat eden avcılarımız çoğu zaman av yapamadan dönüyorlar. Ancak sistemde av yapmış görünüyorlar” diye konuştu.

VERİLEN KOTALAR TAMAMEN HAYALİ

Erzincan Avcılar ve Atıcılar İhtisas Spor Kulübü Başkanı Yaşar Baş açıklamasında yeni av sezonunun kötü başladığının altını çizerek; “Avlak sistemine geçilmesi ile birlikte Türkiye’nin en çok açılan avlak yapılan ili Erzincan oldu. Erzincan’da 16 avlak açılmasına rağmen, bölge olan il Erzurum’da iki, Erzurum’dan sonra ise bölgede avlak açılmadı. Avlak sisteminde kota belirleme olayı tam bir fiyasko. Göçmen kuş sayılmış, rakam verilmiş, şu kadar tavşan var, şu kadar üveyik var diye kota dahilinde yüzde 60’nı yerli avcıya, yüzde 40’nı da dışarıdan gelen avcı için belirlenmiş. Avlanmak için gerekli belge ve izinleri aldıktan sonra internette AVBİS sistemine giriyorsun ve kota almaya çalışıyorsun. Kota almak istediğin sistemde kota dolmuşsa alınamıyor, yada kota almana rağmen belirlenen sürede ava gidemezsen kotan yanmış oluyor. Yani sistemden kota aldığın zaman avlansan da, avlanmasan da direk vurulmuş kabul oluyor. Bunun da kontrol edilme şansı yoktur. Herkesin interneti kullanma şansı yoktur. Avcılık zamanla yapılamaz hale geliyor. Bu sistemin iptal edilmesini talep ettik. Bu sisteminin tamamen kaldırılmasını istiyoruz. Henüz altyapısı olmadığı ve eğitim seminerleri verilmediği için insanları eski sistemde olduğu için kaçak avcılığa yönlendirecektir. Bir çok üyemiz bu yıl sonunda avcılık belgelerini iptal ettirmeyi düşünüyor. Bakanlık yetkililerinin bu soruna bir çözüm bulmalarını istiyorum. Sezonun açılmasının ardından iki defa ava gittim. Belirlenen kotalardaki av hayvanları göremedim. Verilen kotalar tamamen hayalidir. Böyle bir envanter sistemi dünya genelinde yoktur. Altyapısı hazırlanmadan uygulanan sistem kaosa neden olacaktır” diye konuştu.

İHA