En Büyük Tatlı Su Balıklarından Biri Yakalandı

0
419

Güneydoğu Asya Nehirleri oldukça büyük deniz canlılarına yuva olmasıyla meşhurdur. Aslında bölgenin en büyük tatlı su canlılarından iki ayrı tür öne çıkar; Dev Mekong Yayın Balığı ve Dev Tatlı Su Vatozu…

Bugüne kadar yakalanan en büyük Mekong Yayın Balığı neredeyse 3 metre uzunluğu ve 300 kg ağırlığıyla kaydedilen en büyük tatlı su canlılarından biriydi. Ancak bu canavarın ünü Tayland’da yeni yakalanan ve 60 kilo daha ağır olan tatlı su vatozu ile gölgelenmiş oldu.

 
stingray
.
National Geographic’in bildirdiğine göre vatoz, başkent Bangkok’a bir saat uzaklıkta bulunan Tayland’ın Mae Klong Nehri’nde bilim insanları tarafından yakalandı. Vatozu yakalayan ve ölçümünü yapan ekipte de yer alan veteriner Nantarika Chansue, vatozun 4.3 metre uzunluğunda, 2.4 metre genişliğinde olduğunu, ağırlığının ise yaklaşık 318 ile 363 kg arasında olabileceğini belirtti.

Maalesef ekip, vatozu salıvermeden önce vücut şekli nedeniyle hayvana zarar vermeden kesin ağırlığını tespit etmekte zorlandı. Ancak bugüne kadar gözlemlenen en büyük tatlı su canlılarından biri olduğu kayıtlara geçirildi.