Dondurucu suyun dibinde yaşam

0
127

Su altının ‘elektronik’ canlıları

Dünyada eşi benzeri olmayan su altı yaşam formları dünyanın en soğuk sularında keşfedildi. Rusya’da Kuzey Kutbu’nun dondurucu sularında, yaklaşık 40 metre derinlikte gizlenen olağanüstü canlılar bulundu.
Jöle görünümlü bu canlılar dünyanın en soğuk ve yaşam koşulları açısından konukseverlikten en uzak sularında yer alıyor. Titrek ve kamçılı et küreleri yaklaşık 40 metre derinlikte, kutuptaki Beyaz Deniz’in buz çarşafları altında yaşıyor. Zor koşullara rağmen, White Sea Biological Station’ın en tecrübeli dalgıcı olan Alexander Semenov, dalışında bölgeden çok farklı numune canlılar aldı.
Elektronik flaş kullanarak canlıların inanılmaz vücutlarının nasıl göründüğünü kaydeden Semenov, bu tür organizmaların çoğunun yarı saydam olduğunu belirterek “Su sütununda yaşıyorlar ve avcılara karşı görünmez olmaları gerekiyor ya da avcı onlarsa, yemeklerine sürpriz yapmak için bu görünmezliklerini kullanıyorlar. Fotoğraflardaki fosforluk onların vücutlarının içindeki dağınık ışıktan kaynaklanıyor. Bu canlılar karanlık boşlukta  tamamen görünmez oluyorlar” diye ekledi.
Semenov’un flaş tekniği bu hayvanların diğerlerini nasıl yediğini gösterecek kadar etkili. Bu teknikle hayvanların içindeki bütün besinleri ve bazen de yiyeceklerinin avcısının içinde halen hareket edebildiği dahi görülebilir. Birçok insan bu sevimli ve rengarenk hayvanların karanlıkta ve soğuk suda yaşayamayacağını düşünse de Beyaz Deniz insanlara kendine ait canlılarla var olan başka bir dünya gösteriyor.
Bu ‘Çıplak Deniz Kelebeği’ Rus Arktik’indeki Beyaz Deniz’de bulundu.

KAYNAK : NTV MSNBC