Denizlerimizde Sıklıkla Karşılaşılan Zehirli Balık Türleri

0
293

Denizlerimizde sıklıkla rastlanan ve  oltalarımıza takılan zehirli balıklar pek bilinmemekte ve üzerlerindeki dikenlerin zehirli olması sebebiyle sağlığımıza ciddi zararlar verebilmektedirler. Bu nedenle oltanıza takılan balığın ne olduğundan emin değilseniz elinize alırken dikkatli olmalısınız. Bu gibi durumlarda yakalanan balığın ağzındaki iğneyi çıkarmak için karga burnu ya da forceps kullanabilirsiniz. Ayrıca olumsuz bir durumla karşılaşıldığında 114 zehir danışma merkezlerine başvurmanız gerektiğini de unutmamanız önemli.

1.)DRAGONYA BALIĞI

Denizlerimizde sıklıkla rastlanan ve oltaya en fazla takılan bu balık, türler arasında en etkili zehre sahiptir ve öldükten sonra dahi zehri etkilidir. Zehirleri sinirlere etki ettiğinden dolayı bizleri sakat bırakabilir.

 

GRAGONYA

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2.)İSKORPİT BALIĞI

İskorpit balığı da denizlerimizde sıklıkla karşılaşılan bir türdür ve oltaya oldukça fazla takılmaktadır. Olumsuz bir durumda yaralı bölgeye amonyakla ilk müdahale yapıldıktan sonra bir uzmana gitmek faydalı olacaktır.

 

iskorpit

 3.) BALON BALIĞI

Son dönemlerde denizlerimizde  inanılmaz bir artış gösteren balon balığı yanlış tüketilmesi durumunda zehiriyle kesin ölüme yol açmaktadır. oltalara oldukça fazla atlayan bu balığı tüketirken çok dikkat etmeliyiz. Eğer doğru temizleme yöntemi kullanılmazsa bu balığı yemek ölümle sonuçlanacaktır. Bu balığın en belirgin özelliği tehlike anında balon gibi şişmesidir.

 

balon-balığı_327551