Çevre ve Doğa, 11 Ton Atık İlaçtan Kurtarıldı

0
163

Buca Belediyesi ile Çevreci Eczacı Kooperatifi’nin (ÇEKOP) yürüttüğü atık ilaçların doğayı kirletmeden imha projesinde, 11 ton atık ilaç daha toplandı.

Buca Belediyesi ile Çevreci Eczacı Kooperatifi’nin (ÇEKOP) yürüttüğü atık ilaçların doğayı kirletmeden imha projesinde, 11 ton atık ilaç daha toplandı. Bugüne kadar toplanan ilaçların 100 tonu aştığını kaydeden Buca Belediye Başkanı Ercan Tatı, Türkiye’de örnek bir projenin başarıyla yürütüldüğünü söyledi..

Atık ilaçların imhası projesine destek veren OTOKENT Yönetim Kurulu Başkanı Yılmaz Akın ile birlikte ÇEKOP Başkanı Eczacı Şule İlkkurşunlu, Yönetim Kurulu üyesi Birsel Gültekin, Buca Belediyesi Çevre Müdürü Sakine Akyüz ile birlikte ilaçların yüklenmesini denetleyen Başkan Ercan Tatı, projeye katkıda bulunanlara teşekkür etti. Buca Belediyesi’nin gururla yürüttüğü projenin “Bu kampanya dünyaya ilaç gibi gelecek” sloganıyla başlatıldığını hatırlatan Tatı, “İZKA’nın desteğini alan projenin ilk bölümü tamamlandıktan sonra, Belediyemiz ve Çevreci Eczacılar örnek bir çalışmaya önderlik etti. Bu projenin devam etmesini sağladık. Çalışma sonucunda toplanan atık ilaçların envanteri yapılıyor. Hangi ilaçların kullanılmadan atıldığı ortaya çıkıyor. Bu ilaçlar aynı zamanda toprağa karışmadan, havamızı, suyumuzu kirletmeden imha ediliyor” dedi.

ÇEKOP Başkanı İlkkurşunlu ise, yapılan envanterlerin Sağlık Bakanlığı’na gönderildiğini belirtti. İlkkurşunlu, Buca Belediye Başkanı Ercan Tatı’ya proje nedeniyle teşekkür ederken şunları söyledi: Sağlık Bakanlığı atılan ilaçları da dikkate alarak özellikle raporla verilen ilaçların kullanılmadan atılmasını engelleyecek önlemler almaya başladı. Bu da önemli

bir tasarrufun sağlanacağına dair ilk işaret oldu. Bu çalışmalar sonucu kullanılmayan ilaçların hangileri olduğu daha net olarak ortaya çıkıyor.”

haberler.com