Canlı Mühreyle Keklik Avlayanlara Ceza

0
222

SİVAS (AA) – Sivas’ın Divriği ilçesinde mühre olarak bilinen “bazı av hayvanlarını çekmek için kullanılan çığırtkan kuş” ile keklik avladığı belirlenen 3 kişiye toplam 5 bin 349 lira para cezası verildi.

canli-muhreyle-keklik-avlayanlara-ceza-5870623_o

Edinilen bilgiye göre, İlçe Jandarma Komutanlığı ekiplerinin yaptıkları arazi denetimleri sırasında, mühreyle avlanan 3 kişiyi suçüstü yakaladı.

Avda kullanılan ilmek ve 4′ü avda kullanılan mühre olmak üzere 5 kınalı kekliğe el konuldu. Keklikler, Orman ve Su İşleri Sivas Şube Müdürlüğü ekiplerine teslim edildi. Kınalı keklik doğaya salınırken, mühre olarak kullanılan 4 kekliğin Malatya Keklik Üretim İstasyonu’na gönderileceği bildirildi.

Orman ve Su İşleri Sivas Şube Müdürü Selami Şahinbay, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 3 kişiye toplam 5 bin 349 lira para vezası uygulandığını söyledi.

Av sezonunun mart ayının başı itibariyle sona erdiğini hatırlatan Şahinbay, vatandaşlardan, usulsüz ve kaçak avcılık olayları hakkında bölgedeki jandarma komutanlıklarına ve Orman ve Su İşleri Sivas Şube Müdürlüğü’ne bilgi vermelerini istedi.

Özellikle 2013 yılında müdürlük olarak ciddi bir av koruma faaliyeti gerçekleştirdiklerini aktaran Şahinbay, 181 kişi hakkında usulsüz avcılık ve kaçak avcılığa esas olmak üzere tutanak tanzim edildiğini, bu kişilere yaklaşık 190 bin para cezası verildiğini kaydetti.

tisort