Bolu Ormanlarında Tespit

0
139

Bolu Orman Bölge Müdürlüğü  Bolu İşletme Müdürlüğü sınırlarında FSC Forest Stewardship Council (Orman Yönetim Konseyi) sertifikasyonu kapsamında Fauna (Belli bir bölge ya da devirde yaşayan hayvan türlerinin tamamının bir araya getirdiği topluluğa verilen ad) tespit çalışması yapıldı.

Bu kapsamda Düzce Orman Fakültesi Orman Entomolojisi ve Koruma Anabilim Dalı öğretim görevlisi Yrd. Doç. Dr. Akif Keten, Bölge Müdürlüğü Mühendisi Özkan Yavuz, Bolu Orman İşletme Müdür Yardımcısı Ahmet Demirci ve Abant Orman İşletme Şefi Arif Tosun tarafından yapılan çalışma ile Bolu Orman İşletme Müdürlüğü, Bolu, Elmalık, Yeşildağ,  Çele ve Sazakiçi Orman İşletme Şefliklerinde seçilen çeşitli noktalara harekete duyarlı gece görüşü de bulunan foto kapanlar yerleştirildi.

Özellikle arazide hayvanların geçiş yolu üzerine yerleştirilerek yaban hayatı,  soyu tehlike altındaki türlerin incelenmesi gibi alanlarda güvenli ve tam sonuç elde etmesi için canlıyı rahatsız etmeden fotoğraf çekimini sağlayan foto kapanlar ile görüntülerin elde edildiği ve ara ara yapılan kontrollerle türlerin tespit edilmesi çalışmalarının devam ettiği ifade edildi.