Bivaklama Nedir?

0
210

Genellikle plansız ve sınırlı malzemeyle yapılan hızlı geceleme ve kamp şekline ”BİVAK” denir. Doğa sporlarıyla uğraşan bireyler için de, rotayı erken bitirme, rotadan sapma, rotada istenmeyen bağımsız durumların getirisi olarak değişiklik, yaralanma ve kötü hava koşulları nedeniyle bivaklama yapılabilmektedir.

bivak_1

Bivaklamada, rahatlık önem arz etmemekte; sizi tehlikeye sokmayacak şekilde bir gece geçirmeniz ana fikirdir.
Bivaklama için gerekli minimum malzemeler; çanta, çöp torbaları, battaniye, mat ve yedek kıyafetler olarak sıralanabilir. Her mücadelede olduğu gibi bivaklama yaparken de yiyecek ve içecek büyük avantajdır.

bivak

Bivaklama yaparken, aynı kamp yapıyormuşsunuz gibi seçeceğiniz yer önemlidir. Bu işlemi hava kararmadan yapmış olmanız gerekir. Çığ ve taş düşmesi olmayan yerler, rüzgar almayan yerler, açık arazideyseniz, taşlarla örmüş olduğunuz bir alan bivak için uygundur.
Bivaklama için kullanılan çadırlar özel olarak üretilmektedir. Bu çadırlar, tünel tipi çadırlara benzer, ancak daha küçüktür. Taşıma, kurulum ve kullanımı çok kolay olan bu çadırların tek katman ve Gore-Tex kumaş özellikli (hava soluyabilen/su geçirmez) olması en ideal tercihtir.
3000 metre ve üstüne yapılan yüksek irtifa tırmanışlarında, sizi ağır koşullardan koruyan çadırınızı ve kamp malzemelerinizi yanınızda zirveye kadar taşıyamazsınız. İşte bu noktada, bivak çadırları ve minimum kamp gereçleriniz, sizinle birlikte bir küçük sırt çantasıyla yolculuğa devam edecektir.

Son Bir hatırlatma; bivak sırasında ıslak giyeceklerden kurtulmanız gerekir. Mümkün olduğu kadar sıcak bir ortam ve sıcak su tüketmeniz, faydanıza olur.

Onur ULAY

Avfoni Kamp ve Outdoor Uzmanı

summit