Bahçesaray’ı Dev Çekirgeler Bastı

0
209

Van’ın Bahçesaray ilçesinin Güneyyamaç ve Kaşıkçılar mahalleleri dev çekirgelerin akınına uğradı. Mahalleleri saran, evlerin içini dolduran binlerce çekirgenin ekinlere zarar verdiği belirtildi.

cekirge2

Nereden geldiği belirlenemeyen dev çekirgeler ekili arazileri, meyve ağaçlarının yapraklarını, bağ bahçelerdeki sebzelere zarar verdi. Hızla ilerleyen binlerce çekirge, mahallelerin içine kadar girdi. Evlerin duvarlarından, camlarından, kapılarından içeri giren çekirgeleri vatandaşlar süpürgelerle temizlemeye çalışıyor. Çekirgeler karşısında çaresiz kaldıklarını belirten vatandaşlar, “İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü’ne başvuru yaptık. Bize tarım ilacı verildi. Ancak bu da çok çare olmadı. Çok büyük zararımız var. Devletten yardım bekliyoruz” dedi.

Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürlüğü yetkilileri, yoğun bir çekirge sürüsünün iki mahalleyi “istila ettiğini” belirterek, havadan müdahale yapılamadığı için karadan belirli bölgelere müdahale edilebildiğini söyledi. Çekirgelerin Çatak ilçesi bölgesinden geldiğini ve yapılan müdahalelerin yetersiz kaldığını belirten yetkililer, çekirgelerin yumurtalarını bırakmak için geldikleri yere geri döneceğini söyledi. (Van/DHA)

bahcesarayda-dev-cekirgeler9c84573d1cbedd87451b

 

care