Alabalık Avı İçin Hazır mısınız?

0
2596

Tatlı suların en narin canlısı alabalık… Kaprisli ama çekici bir kız arkadaşa benzer. Alabalık nasıl avlanır öğrenmek ister misiniz? Cevabınız “evet” ise bu kısa yazıyı okumanızı tavsiye ediyoruz. Öncelikle alabalığı kısaca tanıyalım.

Alabalık (Salmo Trutta) ailesinin en bilinen üyesidir. Somon balığı ile akrabalığı vardır. Yırtıcı ve saldırgan bir türdür.

Alabalık Nasıl Avlanır?


1) Öncelikle kurallara uyalım:
Alabalık avı için öncelikle amatör balıkçılık belgesi gerekmektedir. Belgemizi aldıktan sonra avlanmaya izin verilen avlaklarda avlanmalı ve av tarihlerine dikkat etmeliyiz. Sirkülerde belirtilen bölge ve tarihlerin dışında kalan akarsu ve göllerde alabalık avı yapmak yasaktır. Zaman sınırlamalarında, orman içi sularda doğal alabalıkların yanı sıra limiti olmayan gökkuşağı alabalığı da dahil avlanmaya yasak zamanlar 01 Ekim – 01 Mart arasıdır. Boy limitleri doğal alabalıklarda 25 cm’dir. Gökkuşağı alabalığında ise boy limiti yoktur. Adet limitleri ise, doğal alabalık için günlük en fazla 3 adet, gökkuşağı ise 10 adettir. Limitler bölgelere göre değişiklik gösterebilmektedir. Sirküleri dikkate almamız, aldırmamız balık avının en önemli unsurudur. Limitlere ve kurallara uymak ve ayrıca avladığımız balıkları alıkoymamak yani yakala-bırak mantığı bu balıkların çocuklarımız tarafından da avlayabilmesini sağlayacaktır.
amatör balıkçılık belgesi

 

2) Bir avlak seçelim

Alabalık nerede avlanır? Alabalık genelde tatlı sularda yaşar. Çoğunlukla yüksek rakımlardaki coşkulu dereler alabalıkların yoğun yaşadığı yerlerdir. Derelerin döküldüğü göllerde de alabalık yaşar. Tam olarak avlanacağınız yeri belirlemek için usta avcılara danışabilirsiniz.

3) Balık Avlama Ekipmanlarımızı Seçelim;  

Doğru malzeme kullanımı, tecrübenin ve bilginin yanında iyi bir av için en önemli etkendir. Şimdi alabalık avı için kullanılması gereken malzemelere bakalım.

Olta Makinası: Derelerde 1000’lik ve 2000’lik, göllerde ise 3000’lik makineleri tercih edebilirsiniz.

Olta Kamışı: Derelerde 160 cm ve 180 cm’lik kamışlar, göllerde kıyıdan avlanıyorsanız 210 cm ve 240 cm’lik kamışlar kullanılabilir. Spin (at-çek) yapıyorsak light ve ultralight kamışları tercih edebiliriz.

Misina: Alabalık avlarken genelde Fluoro carbon (görünmez) misina kullanmakta fayda var. Genelde 0.16 ve 0.22 mm aralığındaki misinalar tercih edilmektedir.

Suni Yem: Döner kaşıklarla rahatlıkla kandırabileceğiniz alabalıkları mısır hamur gibi doğal yemlerle de kandırmak mümkündür. Avrupada alabalık avcılığı genelde Fly Fishing disiplini ile yapılmaktadır.

Tüm bu malzemelerin yanında işimizi kolaylaştıracak ve bizi sportmen kılacak malzemelerin başında ufak bir metre, balığın ağzından iğneyi çıkartmaya yarayan forceps makas, balığı sudan çıkartmaya yarayan kepçe gibi ürünlerinde ekipmanlarımız arasında bulunması iyi olacaktır.

alabalik_banner

Alabalık avı için en uygun malzemeleri en uygun fiyata almak için tıklayınız.

4) Balığı Nasıl Avlarım?

Göllerde Alabalık Avı;

Av için en verimli zamanlar yaz aylarında sabahın ilk ışıkları ve akşam hava kararmaya yakın saatlerdir. Ağaç sarkıtlarının altları ve avlandığımız gölü besleyen su kaynağına yakın noktalar oldukça verimli olacaktır. Göllerde alabalık avlarken at-çek yönteminde kullandığımız sahteden iyi sonuç almak istiyorsak öncelikle su üzerindeki balık hareketlerini incelemeliyiz ve mevsimine göre sahtemizi derinden mi yoksa yüzeyden çekeceğimize karar vermeliyiz. Bunun için basit bir mantık yürütmek gerekirse; yazın alabalıklar genellikle su yüzeyinde uçuşan böceklerle beslenirler. Ancak kışın ve ilkbaharda dipten beslenen alabalık, böcek larvaları ve yağmurun getirdiği haşare ve diğer organik besin maddelerini tercih eder.

Akarsularda Alabalık Avı;

Derelerde boy, kasık yada normal çizmeler işimizi oldukça kolaylaştıracaktır ve avlağımıza uygun malzemeler konsantrasyonumuzu bozmayacaktır. Alabalık avlarken konsantrasyon gerçekten çok önemlidir. Akarsularda genelde suyun aktığı yönün tersine at çek yapılarak avlanılır. Alabalıklar suyun tersine yüzme kabiliyetine sahiptir ve akıntının getirdiği börtü böcek vb. hayvanları yiyerek beslenirler.

Ülkemizde iç sularda canlı yem ile balık avlamak yasaktır.
.
At çek yöntemi ile avlanırken küçük el hareketleri yaparak kamışınızla sahtenize atraksiyon verebilirsiniz. Balığı oltanızın ucunda ilk hissettiğinizde, yakalandığını balığın yaptığı kafa darbelerinden anlayacaksınız. O anda heyecan yapmadan hafif bir tasmalama yaparak kamışınızın ucunu olabildiğince indirin. Alabalıklar mücadeleci yapısı ile bizlere unutulmaz dakikalar yaşatacaktır. Yakalandıklarında kurtulmak için su üzerinde attığı taklalar inanılmaz anlardır. Ancak bunu yapmasına pek fırsat vermeyin, aksi taktirde kurtulup kaçma şansı yüksektir.

 

Ülkemizde Bulunan Alabalık Türlerinden Bazıları:

Tigris Trout ( Salmo Trutta Tigridis )

Bölge: Bahçesaray Nehri, Catak Nehri, Diyarbakır

tigris_trout

 

Brown Trout – ( Salmo Trutta Coruhensis )

Limanköy Deresi, Rize

Boy: 260 mm

capture-20140630-135002

 

Brown Trout – ( Salmo Trutta Rizeensis )

Güneybatı bölümü, Karadeniz’den süzülen sulardan…

Boy: 250 mm

capture-20140630-135317

 

Abant Alası ( salmo trutta abanticus) BOLU

abant alası

 

Salmo trutta fario ( Dere alabalığı)

derealabalıgı

 

 

Anadolu alası (Salmo platycephalus Behnke)

anadolu alası 1

Onur Fırat POLAT

Avfoni Balık Avı Uzmanı