Ağustos Ayında Kamp ve Outdoor Kıyafetleri Nasıl Seçilmeli?

0
187

Herkese Merhaba,

Oldukça sıcak günler geçirdiğimiz bu Ağustos ayında ne tür aktiviteler yapabileceğimiz konusuna biraz değinelim istiyorum…

 

kamppp

 

Öncelikle, güneşin yakıcı ve tehlikeli etkisini göz önünde bulundurarak yapacağımız etkinliği seçmeli, her zaman ilk önceliğimiz ”güneş ışınlarına” direkt maruz kalmamak olmalıdır. Bu bağlamda, etkinlik yapacağımız yeri ve saati çok iyi belirlemeliyiz. Her ne olursa olsun, güneşin en yoğun ışın aktarımında bulunduğu saat 11.00 – 15.00 arası etkinliklerimizi en aza indirmeliyiz. Burada uygulanabilecek bir istisna ancak yeterli derecede korunma sağlayıp, etkinlik yapabilmektir. Bir diğer istisna da, güneş ışınlarının etkilerinin kırılma yoluyla azaldığı sualtı aktivitelerini yapabilmektir.

Yazın bu en sıcak ayıyla ilgili birkaç hatırlatma;

 

– Güneş ışınlarının başınıza ve ensenize doğrudan temasını şapka, şemsiye, bandana ve buff gibi ürünlerle engelleyin.

 

– Özellikle güneşin en yoğun olduğu saatlerde bol su tüketimi yapmamız gereklidir.

 

– Su içerikli meyvelerin de (kavun, karpuz) tüketilmesi gereklidir.

 

– Güneşe çıkmanız gerektiği her durumda mutlaka en az 30 faktörlü güneş kremi kullanın.

 

– Güneş altında 2 saatten fazla kalmayın.

 

– Tırmanış aktivitelerinde, kayaların sıcaklıktan dolayı ısınacağını ve tırmanışı güçleştireceğini unutmayın.

 

Bu genel ve bilinen kuralları da hatırladıktan sonra, Ağustos ayında hangi aktiviteleri yapabileceğimize bir bakalım;

 

Alpinizm (zirve dağcılığı)

 

Kaya Tırmanışı (Sportif tırmanış, Bouldering, Ferrata, Free-Solo)

 

Kanyoning ve Dere geçişleri

 

Tüplü Dalış

 

Serbest Dalış

 

Sualtı Avcılığı

 

Kara ve Balık Avcılığı (Dönemsel)

Balık avı için taze bir öneri: http://avfoni.com/urun/avfoni-cok-amacli-avlanma-seti 

 

Bu aktivitelerde kullanacağınız genel ürünlerin değerlendirmeleri de, mevsimsel olarak yapılmalıdır. Buna göre;


ŞAPKA

Yaz aylarında ve bu ay kullanacağınız şapka her şeyden önce size yeterli korumayı sağlayacak tasarımda olmalıdır. Şapkanın kumaş özelliği polyesterli olmalı, nefes alabilen özellikte olmalı, böylelikle kafanızın içinde terlemesini önleyecek şekilde üretilmelidir. Tercihen, açık renkler ve enseliği olan çöl tipi şapkalar tercih edilmelidir.

Güneş ışınlarını geçirmeyen şapka: http://avfoni.com/urun/pinewood-9496-sapka

 

T-SHIRT

Güneş altında geçen bir aktivitede üzerinize giydiğiniz ürünlerin kalitesi, sizi neredeyse hayatta bile tutabilecek kadar önem arzeder. Bundan dolayı, tercih edeceğiniz ürünün mutlaka Polyester özellikli, yani nefes alabilen, teri dışarı atabilen ve çabuk kuruyabilen türde olması gereklidir. Güneşin yakıcı etkilerinden korunmak için dağcılar genellikle uzun kollu ve ”sleeve” denilen uzun t-shirtler giyer. Bu ürünler, özel kumaşlarla yapılmış teknik ürünlerdir.

Yaz aylarında rahat edeceğiniz bir seçim: http://avfoni.com/urun/jack-harbour-scb-09-erkek-t-shirt

 

BUFF

Çok fonksiyonlu olarak kullanılabilen her türlü ürün, doğada veya herhangi bir aktivitede işinize yarayacaktır. Bufflar da, birden çok şekilde kullanılabilen bandana çeşitleridir. Asıl işlevleri; kafayı ve enseyi güneşten korumaktır. Mikrofiber kumaştan yapılmış bufflar, nefes alabilen ürünler olup ense ve başınızı terden korur.

Çok amaçlı bandana: http://avfoni.com/marka/buff

 

ŞORT

Yaz aylarının vazgeçilmez giyim ürünü olan şorta, Ağustos ayında da ihtiyacımız olacaktır. Yapacağınız aktivite ne olursa olsun, şortun rahatlığını tercih etmek isteyeceksiniz. Şortun tek olumsuz yanı, bacakları dışarıda bıraktığından dolayı özellikle kanyon geçişlerinde iğneli yapraklı bitkiler tarafından minör kesikler oluşturmasıdır.

Zevkinize göre şort ve kapri pantolonlar: http://avfoni.com/kategori/giyim-ayakkabi/sortlar-ve-kapriler

 

TOZLUK

Çok spesifik bir doğa aktivitesi yapmıyorsanız, hem su hem olası böcek ve sürüngen tehditlere karşı tozluk kullanmanızı öneriyorum. Soğukkanlı hayvan olan sürüngen ve böcekler, en çok sıcak havalarda bulunmaktadır.

Yaz ayları için ideal bir seçim: http://avfoni.com/urun/ferrino-sella-short-tozluk

 

AYAKKABI

Yapacağınız Ağustos aktivitesinin türüne göre sağlam, su geçirmez bir dağ botu da alabilirsiniz, aynı şekilde dere geçişleri için veya su sporlarında kullanabilmek üzere su tahliye imkanı olan sandalet türü ürünler de kullanabilirsiniz. Burada aklınızda bulunması gereken, terleyen bir ayağın su toplayacağı veya mantar riskinin artacağıdır.

Ayakkabı seçiminde kararsız kaldıysanız: http://avfoni.com/kategori/giyim-ayakkabi/ayakkabilar-ve-botlar bağlantısına bir göz atın derim.

 

EK ÜRÜNLER

Güneş gözlüğü; UV korumalı, tercihen kemikten üretilen, gözlerinizi tamamen kaplayabilen bir güneş gözlüğü, güneşin altında görme duyunuza zarar vermeden kullanabileceğiniz bir fırsat yaratacaktır.

Birbirinden farklı model ve özelliklere sahip güneş gözlükleri için: http://avfoni.com/kategori/giyim-ayakkabi/gunes-gozlukleri

 

Dudak kremi, sıcak ve su kaybından dolayı kuruyan dudakların çatlaması, kanaması ve hatta enfeksiyon kapmasını engelleyecek, nemlendirici özellikli bir dudak kremi hem dudaklarınızı korur, hem de olası küçük sıyrık ve kesiklerde sızlamayı azaltarak yarayı enfeksiyona karşı korur.

 

MATARA

Dışı neopren veya termal bir ürünle kaplanmış bir matara, soğuk suyunuzu 2-3 saat boyunca ısısını azalarak muhafaza ederek, size güneş altında çok yardımcı olacaktır.

Matara çeşitleri için: http://avfoni.com/aramasonuc2.jsp?txtAramaAlani=matara

 

Gelelim kamp ürünlerine;

 

ÇADIR

Ağustos ayı için ilk tavsiyem; çok iyi nefes alabilen, tercihen çift girişli veya pencereli, açık renk bir çadır olacaktır. Ne var ki, yaz aylarında özellikle yüksek irtifada şiddetli ve kısa süreli yağışlar yaşanmaktadır. Seçilecek çadırın yağmur geçirmeyen bir tentesi olması da, avantajdır.

Çadır konusunda kararsızsanız farklı model ve özelliklerdeki çadırları bulabileceğiniz http://avfoni.com/kategori/kamp-outdoor/cadirlar bağlantımızı incelemenizi tavsiye ederiz.

 

UYKU TULUMU

Havanın maksimum sıcaklığa yaklaştığı bu günlerde kışlık bir uyku tulumunun içinde uyumak istemezsiniz ! Bunun için, alacağınız uyku tulumunu 0 konfor derecesi, +3 konfor derecesi gibi sıcaklıklardan seçebilirsiniz.

İstediğiniz hava şartlarına uygun bir uyku tulumu seçmeniz işinizi kolaylaştıracaktır: http://avfoni.com/kategori/kamp-outdoor/uyku-tulumlari

 

 

Tatilde olduğumuz şu günlerde, tatilin maksimum verimli ve sağlıklı geçmesi amacıyla yazdıklarımıza dikkat etmenizi öneriyor, iyi tatiller diliyorum.

 

Onur ULAY