80 Fili Siyanürle Öldürdüler

0
189

Zimbabve’de yasadışı avcılık yapan bir grup, dişleri için en az 80 fili siyanürle zehirleyerek öldürdü.

zimbabvede_fil_katliami_siyanurle_oldurduler13800498590_h1078025

Kaçak avcılar dişlerini satmak için Zimbabve’nin batısındaki ulusal parkta 81 fili siyanür saldırısı sonucu öldürdü. Ülkenin en büyük oyun parkında su kuyularına endüstriyel siyanür atan kaçak avcılar, fillerin yanı sıra birçok küçük hayvan ve onlarla beslenen yırtıcı hayvanları öldürdü.

Polis kaçak avcıları parkta gizlendikleri yerde çok sayıda fildişi ile birlikte yakalayıp tutukladı.

Turizm Bakanı Walter Mzembi, Hwange Ulusal Parkı’nı dolaştıktan sonra Harare’de yaptığı açıklamada, bu ay başında keşfettikleri 40 fildern daha fazla fil karkasları bulduklarını söyledi.

Yerel medyanın bildirdiğine göre göreve yeni gelen Çevre Bakanı Saviour Kasukuwere ise kaçak avcıları sert şekilde cezalandırılmaları sözü verdi.

Son yıllarda dişleri için öldürülen fillerin sayısı çok sayıda arttı. Kanya Tsavo Batı Ulusal Parkı’nda bu yılın ocak ayında 11 üyeli bir fil ailesi öldürülmüştü.

Uluslararası Hayvan Sağlığı Fonu’nun raporuna göre Kamerun’daki Bouba Ndjida Ulusal Parkı’nda 2012 yılının ocak ve mart ayları arasında 400 fil katledildi. Önde gelen hayvan hakları savunucuları bugün kaçak avcılık düzeyinin 1980′lerden daha kötü olduğunu belirtiyor.