2500 Rakımda Doğa Yürüyüşü

0
165

Hakkari Üniversitesi Sağlık Kültür Spor ve Daire Başkanlığı bünyesinde faaliyet gösteren Dağcılık ve Doğa Sporları Topluluğu tarafından 2500 rakımda kar, doğa yürüyüşü ve trekking etkinliği düzenlendi.

hakkari-3-bin-rakimda-doga-yuruyusu-1

Dağcılık ve Doğa Sporları Topluluğu tarafından 2200 rakımlı Mergabüt Kayak Tesislerinde sabah saatlerinde başlayan kar, doğa yürüyüşüne üniversite akademisyenleri, idari personel, öğrenciler olmak üzere 57 kişi katıldı. Yürüyüş boyunca çok renkli görüntüler yaşandı. Gençler Kürtçe şarkılar eşliğinde halaylar tutup bol bol hatıra fotoğrafları çektirdi.
2700 rakımlı Durankaya Beldesi Geçidi’nde zirve yapıldıktan sonra Bay köyü güzergahı üzerinden saat 15.30’da üniversite rektörlük hizmet binası önüne gelindi.

Hakkari Üniversitesi Öğretim Görevlisi Emin Yıldırım, Dağcılık ve Doğa Sporları Topluluğunun düzenlemiş olduğu kar yürüyüşüne 57 farklı bölümlerde okuyan öğrenci, akademik ve idari personelin katıldığını söyledi.

2200 rakımlı Merga Bütan Kayak Tesislerinde yürüyüşün startını verdiklerini belirten Yıldırım, ardından Durankaya Geçidi’ne ulaştıklarını, orada da 2700 rakımda zirve yaptıklarını ifade etti. Yıldırım, ”Bu yürüyüşü düzenlememizdeki amaç, Hakkari’nin doğal güzelliklerini etkinliklerle tanıtmak. Dışarıdan gelen öğrencilerin Hakkari halkı ile kaynaştırıp bu bölgelere çekmek ve dönüp baktığımda amacımıza ulaştığımızı gördük. Şu an herkes çok mutlu. Bu etkinliği Hakkari Üniversitesi olarak yaptığımız için çok mutluyuz. Umuyorum ki bundan sonraki etkinliklere daha fazla katılım olur ve biz de ilimizi daha iyi tanıtmış oluruz“ dedi.

pedometre

Hakkari Üniversitesi öğrencileri ise, Hakkarili olmalarına rağmen 20 yıldır ilk defa yüksek rakıma çıkarak Hakkari’yi kuş bakışı izlemekten mutluluk duyduğunu ifade ettiler. Öğrenciler, ”Bugün de kış doğa yürüyüşüne çıktık. Arkadaşlarla birlikte sabah erken saatlerinde yola çıktık. Çok güzel bir yürüyüş oldu. Herkese tavsiye ederiz. Gezilmesi gereken dünyanın güzel ve nadide yerlerinden birisi olan Hakkari’ye herkesi davet ediyoruz. Gelin görün” şeklinde konuştu.

Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi 3. sınıf öğrencisi ve Hakkari Üniversitesi Dağcılık ve Doğa Sporları Topluluğu Başkanı Veysi Koç ise, ”Biz Hakkari Üniversitesi Dağcılık ve Doğa Sporları topluluğu olarak Hakkari’de kış doğa yürüyüşlerini geleneksel bir hale getirip her yıl yapmaya çalışacağız. Hakkari Üniversitesi öğrencileri olarak ilimizi kötü imajından kurtarmak istiyoruz. Gerek yürüyüşlerimiz gerekse düzenleyeceğimiz başka etkinlikler ile bunu yapacağız. Faaliyetlerimiz bununla sınırlı kalmayacak. Şemdinli, Çukurca ve Yüksekova’da da yapmaya çalışacağız” dedi.

ÇETİN ALPSAR