2019’u da geride bırakmaya az kalmışken klasikleşen her şeyin “enleri” zamanı geldi. En iyi multitoolu seçmek birçok kullanıcı için zahmetli bir iş olabiliyor. OutdoorgearLab ekibi 2019 yılının en iyi 15 multitoolunu belirledi. Tabii ki başı Leatherman, SOGGerber  ve Victorinox çekiyor. Malzeme kalitesi, fonksiyonellik, taşınabilirlik ve ergonomi özellikleri bakımından bir karşılaştırma yapmış. Şimdi gelin ev-araba tamirlerinde, outdoor aktivitelerde ve günlük yaşamda hayatımızı kolaylaştıran bu multitoolların hangileri 2019’da en iyiymiş görelim:

 1. En İyi Yarışmacı Leatherman Charge TTI Fonksiyonel Pense

OutdoorgearLab editörleri 1 numarayı Leatherman Charge TTI’ye vermiş. Bu çok yönlü tool, gerçekten mükemmel fonksiyonel tasarıma sahiptir ve en kaliteli malzemelerden yapılmıştır. Bıçakları çok iyi, titanyum çerçevesiyle ise hafiftir. Ağırlığı ortalama bir alet ağırlığında olup kemer kılıfıyla da kemerde taşınması kolaydır. Fiyatı diğer multitoollara nazaran yüksek olsa da ömürlük kullanımı söz konusu.  Özetle sofistike multitool, yüksek fonksiyonellik, kaliteli malzeme yönünden artıdayken, ağırlık ve fiyat bakımından eksi olarak değerlendirilmiş (83 puan, Fonksiyonellik: 9, Malzeme kalitesi: 9, Ergonomi: 7 Taşınabilirlik: 7).

 

 1. Leatherman Surge

Leatherman Surge ağır ve büyük bir alet olmasıyla dezavantajlıyken maksimum işlevselliğe sahiptir (76 puan).

Fonksiyonellik: 8

Malzeme Kalitesi: 9,

Ergonomi: 9,

Taşınabilirlik: 2

 

 

 1. Uygun Fiyatıyla Üst Düzey Leatherman Wave+

Leatherman Wave+ Charge TTI’nin biraz indirgenmiş versiyonu. Charge TTI ile karşılaştırıldığında, Wave+ daha az karmaşık bir bıçak ve çerçeve malzemesine sahiptir. Özellik yükü ve kaliteli malzeme bakımından artıda, taşımanın kısmen zor olması ve ortalama malzeme bakımından daha ekside değerlendirilmiş (75 puan, Fonksiyonellik: 8, Malzeme Kalitesi: 8, Ergonomi: 7, Taşınabilirlik: 6).

 

 

 1. Leatherman Free P4

Leatherman Free P4, en yeni ve en yüksek ergonomik fonksiyona sahip, genel amaçlı çok amaçlı bir alettir (75 puan).

Fonksiyonellik: 7

Malzeme Kalitesi: 8,

Ergonomi: 8, Taşınabilirlik: 7

 

 1. Leatherman Skeletool CX

Leatherman Skeletool CX şaşırtıcı derecede etkilidir (74 puan).

Fonksiyonellik: 6

Malzeme Kalitesi: 8,

Ergonomi: 9,

Taşınabilirlik: 8

 

 

 1. SOG Power Assist

Bir alet kutusundan uzakta, tamir ve yapım işleri ile uğraşması gereken insanları hedef almaktadır. Bu hususta, PowerAssist bazı benzersiz özelliklere sahiptir. Yardımlı açılış bıçakları ve dişli pense benzersizdir (66 puan).

Fonksiyonellik: 7

Malzeme Kalitesi: 5,

Ergonomi: 8, Taşınabilirlik: 6

 

 1. Victorinox SwissTool Spirit X

Victorinox, her zaman tanınan “İsviçre Çakısı”yla, bir asırdan fazla bir süredir multitoollar yapmaktadır. Ancak, son zamanlarda pense tabanlı çok amaçlı el aletleriyle Leatherman ile başa baş gidiyorlar (63 puan).

Fonksiyonellik: 6

Malzeme Kalitesi: 7,

Ergonomi: 7, Taşınabilirlik: 5

 

8. En İyi Pense için En İyi Seçim Leatherman Crunch

Tamir işleriyle uğraşanlar için her bir işlevin çok verimli olması önemlidir. Bu kullanıcılar için, Leatherman Crunch iyi bir tercihtir. Crunch’ın kilitleme pensesi diğerlerine göre oldukça öndedir. Kilitleme pensesi, kompakt oluşu, yüksek kalite yönünde artıdayken, sınırlı özellikler ve diğer parçalara ulaşmak için pense ihtiyacı olması yönünden eksi olarak değerlendirilmiş (60 puan).

Fonksiyonellik: 6, Malzeme Kalitesi: 8, Ergonomi: 5, Taşınabilirlik: 4

 

 

9. En İyi Tornavida için En İyi Seçim Gerber Center-Drive

Ergonomik, genişletilmiş bit sürücüsü, tek elle pense oluşu, tek elle kullanılan ana bıçağıyla oldukça öne çıkarken, araçların geri kalanına erişmek için pensede şekil değişikliği gerekir ve nispeten zayıf malzeme kalitesine sahiptir (57 puan).

Fonksiyonellik: 6, Malzeme Kalitesi: 5

Ergonomi: 7, Taşınabilirlik: 4

10. Günlük Taşıma İçin İdeal Leatherman Wingman Tool Fonksiyonel Pense

Pense içindeki geri dönüş yayı, el yorgunluğunu azaltır ve uzun süreli kullanımda verimliliği arttırır; entegre cep klipsi, aleti üzerinde taşımak isteyenler için kullanışlı kılar ve ambalaj açıcısı ilginç fakat paha biçilmezdir. Fiyat ise gerçekten uygun. Yalnız bıçak orta dereceli çelikten imal edilmiştir ve düzenli bileme gerektiren hibrit bir düz / tırtıklı kenara sahiptir. Düz kısım kolayca yenilenebilir, ancak keskinleştirme çentikleri özel teknikler gerektirir. Genel olarak, Leatherman Wingman ile ödediğinizden çok daha fazlasını alıyorsunuz. Düşük fiyat, sağlam kalite, mükemmel tool seçeneği yönünden gayet artı iken, bilemesi zor hibrit bıçak, kısa bıçak uzunluğu ve aksesuar bit sürücüsü olmaması yönünden eksi değerlendirilmiş (53 puan, Fonksiyonellik: 4, Malzeme kalitesi: 4, Ergonomi: 8, Taşınabilirlik: 7).

 1. Gerber Dime

Küçük ve uygun fiyatlı olmasıyla, her gün anahtarlığınızda bile taşıyabilirsiniz (50 puan).

Fonksiyonellik: 3

Malzeme Kalitesi: 7

Ergonomi: 4

Taşınabilirlik: 8

12. SOG Baton Q4 Fonksiyonel Çakı

Çoğu multitool katlanır pense olarak başlar ve tutma kollarına daha fazla özellik ekler. Q4 kilitleme vidası bit sürücüsü olarak bu oldukça iyi bir özelliktir (50 puan).

Fonksiyonellik: 5

Malzeme kalitesi: 4

Ergonomi: 7

Taşınabilirlik: 4

 1. Gerber Crucial

Günlük taşıma için çok uygun bir araçtır. Birkaç özelliği bulunur ve çok hafiftir. Pantolonunuz üzerinde ayrı bir cep klipsi olduğu sürece Crucial her zaman hazır olacaktır. Tamir amacıyla basit bir çakıdan biraz daha kullanışlı bir şeyler arıyorsanız, Crucial iyi bir seçimdir (46 puan).

Fonksiyonellik: 4, Malzeme Kalitesi: 3, Ergonomi: 6, Taşınabilirlik: 7

 

 1. Leatherman Squirt PS4 Multitool

OutdoorgearLab testinin en küçük ve hafif aletidir. Büyük işlerle uğraşmayacaksanız anahtarlığınızda taşımak için idealdir (44 puan).

Fonksiyonellik: 3, Malzeme Kalitesi: 5

Ergonomi: 3, Taşınabilirlik: 9

 

 

 1. Gerber Suspension Multiplier

Gerber’in en uygun fiyatlı sade multitoolarından biridir. Gerber Bear Grylls Ultimate ile birkaç küçük farklılık dışında oldukça benzerdir (37 puan).

Fonksiyonellik: 3, Malzeme Kalitesi: 5, Ergonomi: 4, Taşınabilirlik: 3

 

LEATHERMAN, SOG ve GERBER ürünlerine www.avfoni.com mağazamızdan ulaşabilirsiniz.