100 Yıl Sonra İlk Kez Görüntülendi

0
233

Anadolu’da nesli tükenen Yakalı Toy, 100 yıl sonra Konya’da bulundu.

87312

Konya’nın Karapınar İlçesi yakınlarında bir vatandaş tarafından yaralı halde bulunan ve tedavi için Selçuk Üniversitesi Veteriner Fakültesi Hayvan Hastanesi’ne getirilen kuşun, yaklaşık 100 yıl önce Anadolu’da nesli tükendiği bilinen ve literatürlere göre en son 1912 yılında Kars’ta görülen ‘Yakalı Toy Kuşu’ olduğu belirlendi. Tedavi altına alınan yakalı toy kuşunun göğüs bölgesinde bulunan yaraya medikal tedavi uygulanarak tedavi altına alındı. Kuşbilimcilerden oluşan bir heyet, Karapınar İlçesi yakınlarında Yakalı Toy’un bulunduğu alanda incelemelere başladı.

100 Yıl Sonra İlk Fotoğraf

Bir vatandaş tarafından Karapınar yakınlarında yaralı halde bulunan Yakalı Toy’un (Chlamydotis undulata) hastanelerine intikal ettiğinde göğüs bölgesinde çarpma ya da düşmeye bağlı olarak yara oluştuğunu belirten Selçuk Üniversitesi Veteriner Fakültesi Cerrahi Ana Bilim Dalı Araştırma Görevlisi Kurtuluş Parlak, “Vatandaşlar bizi arayıp yaralı bir kuş getireceğini söylediğinde böylesine önemli bir olaya tanıklık edeceğimizi düşünmemiştik. Kuş, hastanemize intikal eder etmez tedavisine başladık.” dedi.

Parazitoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Bilal Dik ise, “Kuşu önce Toy kuşunun (Otis tarda) yavrusu sandım ve resimlerini çekerek kesin teşhis için 19 Mayıs Üniversitesi Fen Fakültesi Biyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Kiraz Erciyas’a gönderdim. Doç. Dr. Erciyas da fotoğrafları görür görmez bunun Yakalı Toy olduğunu ve yakından incelemek için hemen Konya’ya geleceğini söyledi. Kuşbilimcilerden oluşan bir heyet, Karapınar İlçesi yakınlarında Yakalı Toy’un bulunduğu alanda incelemelere başladı. Araştırmacılar, Yakalı Toy’u neredeyse yüzyıl sonra gören ilk insanlarız, bu durum, bu alanda çalışma yapan akademisyenler için son derece önemli bir gelişmedir. Bu gelişmenin bilim dünyası tarafından yakından takip edileceğini düşünüyorum.” dediler.

Dünyada Da Sayıları Hızla Azalıyor

Prof. Dr. Dik, “Ülkemizde soyları tükenmiş olsa da Yakalı Toy Kuşları, Kuzey Afrika, Ortadoğu, Moğolistan, Pakistan, Hindistan ve Çin’de yaşamlarını devam ettiriyorlar. Ancak son 20 yılda sayılarında çok hızlı bir düşüş var. Yaşam alanlarının bozulması ve avcılık bunun en önemli nedenleri. Ayrıca endüstriyel ve tarımsal faaliyetler, turizm bölgelerinin genişlemesi de diğer nedenler arasında sayılabilir.” diye konuştu.
Yakalı Toy’un Selçuk Üniversitesi Veteriner Fakültesi Hayvan Hastanesi’ndeki tedavisinin birkaç gün daha süreceği ardından, koruma altına alınacağı bildirildi.

Yakalı Toy Kuşu

Yakalı toy kuşları, ilginç kur davranışlarıyla bilinir. Kur davranışı sırasında göğüs ve baş kısımlarındaki tüyleri kabartırlar. Kanat açıklıkları 150 cm. kadar olabilir. Erkekler dişilerden biraz daha büyük olur. Vücutları genel olarak soluk kum ya da devetüyü rengindedir. Bunun üzerinde koyu kahverengi benekler ve çizgiler bulunur. Karın bölgesi beyazımsıdır. Kanatlarının uç kısmında ve boyunlarında büyük siyah bölgeler vardır, ancak bu özellikleri uçarlarken daha iyi görülür. Küçük böcekler, karıncalar, tohumlar başlıca besinleridir. Bunların yanı sıra küçük kertenkeleleri de yiyebilirler. Çöl, yarı çöl, kurak alanlarda yaşamaya uyum sağlamışlardır. Yaşam alanlarında su az bulunduğu için su gereksinimlerini yiyeceklerinden karşılarlar.

düdük